Firma Matragi Design zbourala vilu v památkové zóně. Dostala statisícovou pokutu

Firma Matragi Design, kterou spoluvlastní módní návrhářka Blanka Matragi, zbourala bez povolení vilu v chráněné památkové zóně na Ořechovce. Firma měla povolení k rekonstrukci vily, nesměla ale nijak změnit charakter domu. Odbor památkové péče hlavního města proto Matragi Design stanovil pokutu sto padesát tisíc korun. Proti té se firma odvolala u ministerstva kultury.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Firma návrhářky Matragi zbourala vilu na Ořechovce v ulici Pod vyhlídkou | Foto: Filip Jandourek

Stavební úřad Prahy 6 trosky vily zakonzervoval do doby, než s památkáři rozhodne, co může na svém pozemku Matragi postavit.

„Společnost teď bude muset vysvětlit a doložit, jak je možné, že vila byla srovnána se zemí. Zároveň je požadován statický posudek a plán, jak chce stavebník zajistit bezpečnost staveniště proti sesuvu. Společnosti Matragi Design i dodavatelské firmě hrozí postih do výše půl milionu korun,“ uvádí mluvčí Prahy 6 Adam Halmoši.

V prosinci minulého roku zahájil odbor památkové péče s firmou Blanky Matragi správní řízení a udělil jí pokutu. Podle slov ředitele odboru Jiřího Skalického nebyly dodrženy podmínky závazného stanoviska na rekonstrukci vily.

Přehrát

00:00 / 00:00

Informace o zbourání pražské vily společností Matragi Design přinesla redaktorka Veronika Štefanová

„Nestává se často, aby byl zbourán dům v památkové zóně bez našeho souhlasu. Přeci jen je potřeba respektovat danou legislativu a daná pravidla. Bohužel se stalo, přispěl k tomu i avizovaný pád stromu na zbytky stavby. Ale podle fotografií ohledání místa bylo jasné, že stavba byla z velké části rozebrána,“ říká Skalický.

S pokutou firma Matragi Design nesouhlasí a odvolala se proto u ministerstva kultury.

„Stavba měla být dodána na klíč. K tomu pochybení došlo na straně stavební firmy, která postupovala v rozporu se stavebním povolením i smlouvou a na základě toho jsme s ní ukončili spolupráci,“ nechal se slyšet právní zástupce Matragi Design Jiří Kokeš.

Jiří Vaněček, jednatel stavební firmy České stavitelství, která rekonstrukci i bourání vily prováděla, se v tuto chvíli nechce ke kauze nijak vyjadřovat.

Firma Matragi Design už předložila nový stavební projekt. „Byla předložená nová dokumentace, která částečně vycházela z té staré. Museli jsme ale konstatovat, že tady oproti té původní vilce dochází k nárůstu hmoty, kterou jsme vyhodnotili jako nepřijatelnou,“ vysvětluje Ondřej Šefců z Národního památkového ústavu.

Poslední slovo bude mít odbor památkové péče hlavního města. Musí ale počkat na závěr odvolacího řízení na ministerstvu kultury.

Módní návrhářka Blanka Matragi | Foto: Alžběta Švarcová

Veronika Štefanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme