Poslanci jsou pro změnu zákona o potravinách. Má přinést lepší značení i vyšší pokuty
Důkladnější pravidla pro značení potravin v ochodech a přísnější pokuty pro ty, kdo je poruší, zavádí novela zákona, která dnes prošla ve sněmovně prvním čtením. Počítá i s tím, že obchodní řetězce které mají ročně tržby přes pět miliard korun, budou muset u vchodu vyvěsit údaje o pěti hlavních zemích, odkud zboží pochází.
A právě uvedení pěti hlavních zemí původu považuje za protiústavní Svaz obchodu a cestovního ruchu.
„Každý obchod má své obchodní tajemství zaručené ústavou,“ řekl prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Zdeněk Juračka. „Ochrana vyplývá nejen z naší státní ústavy, ale i z dohod s EU.“
O podrobnějších pravidlech označování potravin diskutovali prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Zdeněk Juračka a Miroslav Koberna, ředitel pro programování a strategii Potravinářské komory
„Jednou z ochran je, že každý subjekt má své obchodní tajemství a jedním z nich je složení i zemí původu, odkud výrobek pochází. To se netýká značení. To podporujeme.“
Informace pro zákazníka
„Není v rozporu s ničím, to je určitá povinnost a zákazník by měl vědět, jaké množství kupuje,“ míní Miroslav Koberna, ředitel pro programování a strategii Potravinářské komory.
„Všichni tvrdí, že prodávají převážně české zboží. Ale když si uděláme průzkumy na místě, tak ho tam příliš nenacházíme.“
Novela zákona o potravinách také počítá s důslednějším značením potravin - zákazníci si budou moci přečíst složení produktů a výrobce i u nebaleného zboží.
Výrazně se zvyšuje i pokuta za zavádějící nebo nedostatečné značení.
„Označení původu bereme jako plus,“ konstatoval Juračka. „Horší je to u zboží, které je porcované, má více složek.“
Současně poznamenal, že se stále vedou diskuse kolem vlastní definice země původu.
„Jsme pro podporu českých potravin, ale způsob, jakým to stát chce zařídit, je velmi neefektivní,“ uvedl prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Zdeněk Juračka.