Při vyvěšování české vlajky se předávaly dary a řešily problémy výpravy

V dějišti olympijských her se od středy oficiálně třepetá česká vlajka. Slavnostně ji vyvěsili během Čechům věnovaného čtvrthodinového ceremoniálu v oblasti Rosa Khutor v jedné z horských vesnic, kde jsou ubytovaní sportovci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čeští sportovci během přivítání v olympijské vesnici v horách v areálu Roza Chutor | Foto: ČTK

Asi padesát českých sportovců a dalších členů výpravy nastupuje na vydlážděné prostranství a ruské děti křičí jako omámení fanoušci popových hvězd.

V pozadí se lesknou zasněžené kavkazské vrcholky, na olympijské návsi ozařují paprsky zapadajícího slunce malé pódium, kde své umění předvádí folklórní spolek ze Sibiře, a pak Čechy vítá symbolický starosta vesnice, čtyřnásobný olympijský vítěz v gymnastice Alexej Němov.

Přehrát

00:00 / 00:00

Česká výprava byla slavnostně uvítána v dějišti olympijských her

Hraje se olympijská i česká hymna, Sibiřané ukazují, že se naučili zpívat i anglicky a už ztichlé ruské děti se teď rozbíhají mezi české olympioniky, protože mají za úkol rozdat jim pletenou a pestrobarevnou pozornost.

"Rukavice. Takže jeden člověk pro dárek splněn," vzkazoval lyžař Ondřej Bank domů, na co se může těšit někdo z příbuzných nebo kamarádů.

Šéf české mise Martin Doktor dostal nejenom rukavice, odnáší si celou tašku a v ní předmět, podle kterého spolehlivě poznáte, kdo vás obdaroval.

Vlajkonoška Strachová dorazila do Soči a těší se na slavnostní zahájení

Číst článek

"Dostal jsem matrošku, krásnou matrošku. Je to dárek pro výpravu, takže ji rozložím a dám do kanceláře. Ruská strana dostala české sklo, oficiální kravatu, kterou vyráběli pro Soči, a sadu pamětních odznaků," popisoval.

Ruská strana dostala dary i přesto, že v minulých dnech nedokázala zajistit, aby všechno sportovní vybavení bylo včas na svém místě. Ale teď už by podle Martina Doktora měli mít všichni čeští sportovci svou výzbroj i další pomůcky k dispozici.

"Teď už máme snad všechno. O den později nám přišly i boby, kluci nemohli trénovat. My jsme s tím bojovali už od rána, i šéf logistiky nám s tím pomáhal, ale ani on nebyl schopný dohnat firmu, která má přepravu na starost, aby nám boby doručila včas," vysvětloval.

Servismani se dělí o jeden klíč

Na rozdíl od jiných účastníků olympijských her aspoň nemají čeští sportovci problémy s ubytováním, snad jen někteří jejich pomocníci. Třeba servismani lyžařů Ondřeje Banka a Šárky Strachové bydlí s deseti dalšími lidmi v objektu, od kterého mají jeden klíč a ke kterému se obvykle dostanou, jen když přelezou plot.

"Bohužel tomu tak vždycky je, že servismani nemůžou bydlet s námi ve vesnici. Ráno jim trvalo asi hodinu, než sem dorazili. Musí se tam kluci holt nějak poskládat, nemají tam moc místa. Důležité ale je, že můj servisman je spokojený s lyžárnou, kde tráví nejvíce času. Slyšela jsem, že si stěžovali i ostatní, tak se třeba ještě něco změní," věří Šárka Strachová.

Bronzová olympijská medailistka z Vancouveru si ve středu poprvé vyzkoušela zdejší sníh, stejně tak i třeba Ondřej Bank nebo Lukáš Bauer, tedy další lyžaři, kteří dorazili do Soči během úterka.

Jan Kaliba, Marek Augustin Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme