Finsko 3:0 Česko

USA varují aerolinky letící do Ruska před výbušninami v zubních tubách

Spojené státy varují před možnou hrozbou aerolinky přepravující cestující na zimní olympiádu do Ruska. Podle amerických úřadů se můžou útočníci snažit propašovat výbušniny na palubu v tubách se zubní pastou. Olympijské hry čeká oficiální zahájení tento pátek. Po prosincových útocích v ruském Volgogradu se zvýšily obavy o bezpečnost sportovců i diváků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letadla na letišti ve Washingtonu | Zdroj: Reuters

Americké ministerstvo vnitra podle médií vydalo varování pro všechny přímé lety do nebo z Ruska, kde finišují přípravy na páteční slavnostní zahájení zimní olympiády.

Úřady ale podle svého tvrzení nevědí o konkrétní hrozbě, která by se týkala Spojených států. Bezpečnostní analytik Robert Baer takové informace nepodceňuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kuriózní případy pašování výbušnin nejen na paluby letadel připomněl zahraničněpolitický komentátor Milan Slezák

„Washington podle mě očekává nějaký útok a zvažuje proto všechny možnosti. Tuba od zubní pasty je ale moc malá. Na narušení pláště letadla je jich potřeba víc. Jsou ale různé prášky, které mohou teroristé použít jako výbušniny.“

Hry v Soči provázejí bezprecedentní bezpečnostní opatření. Obavy z možných útoků vzrostly v souvislosti s vlnou atentátů ve Volgogradu i novými hrozbami ozbrojených skupin z Kavkazu.

Spojené státy vyslaly do Černého moře dvě válečné lodi, které budou v pohotovosti pro případnou evakuaci amerických občanů.

Americký ministr zahraničí John Kerry už dříve ujistil, že hry budou bezpečné. „Myslím, že každý, kdo na olympiádu chce, by měl jet. Myslím, že hry budou v rámci možností bezpečné. Podnikli jsme všechny potřebné kroky, abychom lidem mohli zaručit bezpečnost.“

Lenka Kabrhelová, Petra Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme