Vysoká bezpečnost v Soči nepřekvapí, pro Rusko typické podmínky ale ano

Vedle sportovních klání se zimní olympijské hry v ruském Soči zřejmě zapíšou do dějin i překážkami, které čekají nejen na mnohé sportovce, ale i novináře a další účastníky. Mezi ně patří i zpravodaj Českého rozhlasu Petr Vavrouška.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Toulavý pes v v dějišti zimních olympijských her v ruském Soči | Foto: ČTK/AP

Před olympijskými hrami se nejvíce mluvilo o bezpečnostních opatřeních.

Že jsou velmi přísná, potvrzuje i zpravodaj Českého rozhlasu v Soči Petr Vavrouška, který žil v Rusku čtyři roky a nic podobného prý nikdy nezažil.

Například na každé zastávce vlaku, který vozí účastníky olympijských her mezi přímořským a horským centrem, každého důkladně prověří. Lidé musí projít rentgenem, napít se z láhve vody, aby bylo jisté, že jde opravdu o nápoj, nebo třeba zapnout všechny elektronické přístroje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci v Soči těsně před začátkem zimních olympijských her sleduje zpravodaj ČRo Petr Vavrouška

Podél trati stojí zhruba každých 50 metrů policisté a hlídají každý tunel a most, pohyb podél trati sledují také kamery.

‚Ruský standard‘

Sportovci a také novináři posílají ze Soči zprávy o problémech s ubytováním, s dopravou i vodou. Podle Vavroušky je to ale způsobené také tím, že nejsou zvyklí na ruské podmínky.

Většina západních novinářů je v Rusku poprvé a místní svéráz je může zaskočit – třeba, že neteče teplá voda, někde chybí závěsy na pokoji nebo se po okolí potulují psi.

V mnoha ohledech ale může Soči příjemně překvapit, například rychlou akreditací, i doprava po Soči a okolí údajně funguje bez problémů a policisté i úředníci se prý snaží být vstřícní a milí, což v Rusku není typické.

Negativně působí velmi vysoké ceny za jídlo a pití v blízkosti olympijských objektů - jedno lahvové pivo stojí zhruba 200 korun, za skromnou večeři dají návštěvníci 500. Slib ruského prezidenta Vladimira Putina, že ceny se nebudou během olympijských her zásadně měnit, se tak zatím nenaplnil.

Petr Vavrouška, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme