Kanaďané chtějí Sáblíkovou porazit díky bruslím, ona novinky odmítá

I v rychlobruslení hraje velkou roli vybavení. Martina Sáblíková pojede v Soči na bruslích v ceně více než 50 tisíc korun. Brusle jejích soupeřek ale mají více než dvojnásobnou cenu. Kanadský tým chce navíc v Soči použít přelomové vybavení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Martina Sáblíková a Karolína Erbanová v Soči

„Nechci se zabývat tím, kdo co má rychlejšího. Prostě to tak je a pochybuju, že to vytáhli až teď. Museli to zkoušet na svěťákách,“ nechce příliš Martina Sáblíková komentovat přiznání kanadského týmu k tomu, že už od Her ve Vancouveru vyvíjí speciální kombinézy i brusle.

Jejich plnou sílu chce demonstrovat právě v Rusku. Za jejich výrobou stojí znalost speciálních odlehčených materiálů ale i testování ve větrných tunelech.

Přehrát

00:00 / 00:00

Více o novém vybavení kanadských rychlobruslařů zjišťoval v Soči Michal Jurman

To Martina Sáblíková má na nepadnoucí kombinézu typicky český recept. „Dvě tři pet lahve, nechám to tam hodinku, ono se to trošku roztáhne a pak je to dobrý,“ usmívá se v kombinéze šité v Nizozemsku česká rychlobruslařka.

Pokud kanadský tým nechce jen znervóznit soupeře a opravdu má k ruce onu zázračnou technologii, zůstává otázkou, zda ji může v Soči bez schválení vůbec použít.

Trénink na kole si rychlobruslařka Sáblíková užije také v Soči

Číst článek

„Myslím si, že to není povolený. S novým systém upnutí nebo klapání asi nemůžou přijít na závody,“ přemýšlí nahlas trenér Sáblíkové Petr Novák.

Ten ale dobře ví, že Kanada je v tomto směru opravdu oproti zbytku světa výrazně vepředu. „Už jejich hokejisti jezdí na nějakých kanadách, které by měly být rychlejší. Zajímám se o to, pracujeme na tom. Uvidíme, co to do budoucna přinese,“ dodává s klidem trenér.

Sáblíková nevyzkoušenou techniku nechce

V Soči si ale bude muset Novákův tým vystačit se starou technikou. Martina Sáblíková dokonce odmítla jet v nevyzkoušených bruslích s novými odlehčenými noži. A možná je to tak dobře.

Připomeňme, že Kanaďané slibovali už ve Vancouveru kombinézy, které jim v pětikilometrovém závodě ušetří pět sekund a zlato jim nakonec stejně vyfoukla česká rychlobruslařská dáma.

Michal Jurman, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme