Policie loni odhalila více nelegálních cizinců, patřili k nim i nestudující studenti

Počet zadržených nelegálních cizinců v České republice loni opět mírně rostl. Policie jich odhalila 4135, což je asi o 550 víc než v roce 2012. Číslo zahrnuje ty, kteří v Česku nelegálně pobývali, i ty, kteří byli zadrženi při nelegální migraci přes vnější schengenskou hranici. Nejvíce v Česku pobývají neoprávněně Ukrajinci, Rusové a Vietnamci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cizinecká policie hledá ilegální pracovníky. | Foto: Policie ČR

Odhaleno bylo zhruba 900 neoprávněně pobývajících Ukrajinců, přes 500 Rusů a přes 300 Vietnamců. Dále to byli občané Libye, Kuvajtu, Slovenska nebo Saúdské Arábie.

„Pořadí zemí, z nich cizinci přicházejí, je v současné době stabilní. Občas dochází ke změnám na druhém a třetím místě, kde se střídají občané Ruska a Vietnamu," říká vedoucí oddělení analýzy rizik cizinecké policie Vladimír Takáč.

Podle celní policie také přibývá případů, kdy cizinci využívají status studenta na českých vysokých školách.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem pořadu Stalo se dnes na Radiožurnálu byl Vladimír Takáč, vedoucí oddělení analýzy rizik cizinecké policie

„Sice nastoupí, zapíší se, nicméně potom buď v průběhu studia mění další školy, nebo se registrují na živnostenských úřadech, nechají si vystavit živnostenská oprávnění a studia často nedokončí, přeruší, nebo tam nechodí vůbec,“ popisuje ředitel cizinecké policie Milan Majer.

Počet nelegálních cizinců, kteří byli na území ČR odhaleni při kontrolách například na ubytovnách, vzrostl z předloňska na loňský rok o 498 na 3974. Počet nelegálních překročení schengenské hranice na tuzemských mezinárodních letištích se meziročně zvýšil o 60 na 179.

Česko je podle policistů cílovou zemí zejména pro cizince z východních evropských států. "Příčinou je snaha zaměstnat se na území Česka a získat prostředky pro život v domovině," vysvětluje Takáč.

Pro imigranty z afrických zemí jako Kuvajt nebo Libye je ČR hlavně tranzitní zemí, přes kterou putují do dalších států. Cílovými zeměmi jsou především Německo a skandinávské státy.

I mezi lety 2011 a 2012 se podle policie počet odhalených nelegálních cizinců na českém území zvyšoval.

ČTK, Jan Richter, Zuzana Petráňová, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme