Olympiáda v Soči přijde na bilion. Úspěšné hry ve Vancouveru stály desetkrát méně

Olympijské hry v Soči budou vůbec nejdražší v historii, podle odhadů mají stát v přepočtu asi bilion korun. Astronomická částka působí o to neuvěřitelněji, když ji srovnáme s předchozími hrami. Olympiáda v kanadském Vancouveru se řadí mezi nejlepší v historii. I podle těch nejvyšších odhadů přitom její organizace vyšla asi na desetinu toho, co se utratí v Soči.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V hale BC Place se bude konat zahajovací i závěrečný ceremoniál olympijských her; stadion pojme až 60 000 lidí | Foto: Kateřina Křenová

Když v roce 2003 ohlásil prezident Mezinárodního olympijského výboru na zasedání v Praze vítězství kanadského Vancouveru, propukly ve městě obrovské oslavy. Před organizátory ale leželo sedm let náročných a drahých příprav.

Původní rozpočet byl velmi umírněný a počítal s náklady v přepočtu kolem 25 miliard korun. Vancouver byl totiž na hry velmi dobře připravený. Většina sportovišť už stála a čekala je jen rekonstrukce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kolik stály ZOH ve Vancouveru oproti tomu, kolik za ně zaplatí Rusové? Téma pro redaktora Ondřeje Himmera

Původní odhadované náklady přesto během stavby narůstaly - hlavně kvůli stoupajícím cenám ve stavebnictví. Do příprav také výrazně celosvětová finanční krize, která během nich naplno propukla. Organizátoři proto nakonec museli upustit od řady projektů, které nebyly nezbytně nutné. I tak se ale přímé náklady podle závěrečného auditu dostaly až na 34 miliard korun.

Do toho se ale nepočítají dlouhodobé projekty, jejichž výstavbu olympiáda uspíšila - například vybudování celé nové trasy metra a velké dopravní projekty ve Vancouveru a okolí. Se započítáním těchto nákladů vyšla olympiáda ve Vancouveru celkem asi na 110 miliard korun.

Podle všeho se jednalo o dobře utracené peníze, protrože většina z nic hse vrátila zpět do kanadské ekonomiky. Většina nových sportovišť nebo rekonstruovaných starších budov dodnes slouží svému účelu nebo fungují jako komunitní centra.

Ekonomický dopad ZOH Vancouver 2010 | Foto: Český rozhlas

Ondřej Himmer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme