Ceny ropy rostou, hodnota Brentu se vrátila nad hranici 107 dolarů za barel

Ceny ropy po několika dnech poklesů opět rostou. Hodnota je vyšší jak u americké lehké ropy WTI, tak také u severomořské ropy Brent. Její cena se po třech dnech ztrát vrátila nad hranici 107 dolarů za barel.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Těžba ropy | Foto: Fotobanka Stock.xchng

Za růstem hodnoty ropy Brent stojí podle analytika společnosti Colosseum Víta Jedličky dva hlavní aspekty. Jde o lepší makroekonomická data z Ameriky, než byly původní pesimistické odhady, a stále redukované dodávky ropy z Libye.

„Libye neustále bojuje s rebely, kteří zabrali část země a nárokují si ovládání exportu a současně také redukují vlastně jednu z hlavních tepen ropy v Libyi,“ vysvětluje.

Přehrát

00:00 / 00:00

O obchodování s ropou mluvil na ČRo Plus analytik společnosti Colosseum Vít Jedlička.

Zatímco cena ropy Brent je nad 106 dolary za barel, americká ropa se ale stále drží těsně pod 100 dolary za barel. Podle analytika rozdíl vznikl především proto, že Američané mají zákaz exportu ropy z USA jako strategické komodity.

„Jedno z hlavních témat v USA také je, jestli americká vláda letos přistoupí k omezení tohoto nařízení. Protože v současnosti Američané mohou ropu exportovat pouze do Kanady a jediné, co mohou exportovat, jsou finální produkty,“ přibližuje.

Rozhodnutí americké vlády je podle Jedličky také jeden z hlavních aspektů pro vývoj cen ropy v dalších měsících. Ekonomové podle něj očekávají, že spíše nedojde k uvolnění exportu.

„Další důležitý aspekt je, jak se zachová kartel OPEC ohledně své produkce. Protože jeho dva významní členové Irán i Irák plánují zvýšit produkci ropy o více jak milion barelů denně. Což vytváří hlavní tlak na Saudskou Arábii, aby jako hlavní producent produkci snížila a neovlivnilo to nějak významně cenu ropy,“ vysvětluje Jedlička.

„A dá se říct, že každé snížení ceny ropy Brent o 5 dolarů vede v dlouhodobém horizontu ke snížení cen v Česku o jednu korunu. To je takový vztah, který se dá vypozorovat. Ale těch aspektů, které ovlivňují ceny pohonných hmot u čerpacích stanic, je tam ještě několik,“ dodává analytik.

Jan Beneš, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme