Německé automobilky nejspíš vrátí ceny od ADAC, který čelí několika skandálům

Německé automobilky teď zvažují, že vrátí všechna ocenění, která od automotoklubu ADAC dostala. Společnost údajně manipulovala s hlasováním členů, její vedení používalo záchranné helikoptéry k soukromým letům a za peníze členů postavilo luxusní vilu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sídlo německého automotoklubu ADAC v Mnichově | Foto: Reuters

Podle deníku Süddeutsche Zeitung se totiž při vyhlašování nejoblíbenějšího auta manipulovalo nejen s počtem hlasujících, ale i v samotném pořadí.

Vedení ADAC podle listu postrčilo BMW řady pět ze sedmého na páté místo. To přitom podle hlasování členů automotoklubu připadlo VW Tiguan.

Přehrát

00:00 / 00:00

O problémech německého automotoklubu ADAC hovořila zahraniční zpravodajka Českého rozhlasu v Berlíně Klára Stejskalová

ADAC se ke zprávě německých médií zatím odmítá vyjádřit s tím, že čeká na výsledky oficiálního vyšetřování.

Zástupci automobilek se už nechali slyšet, že pokud se manipulace potvrdí, nemají ceny od ADAC žádnou hodnotu a Žluté anděly vrátí.

Státní zastupitelství prošetřuje i další obvinění, jako soukromé lety záchrannými helikoptérami. Deník Bild v lednu napsal, že regionální sdružení ADAC za peníze svých členů zakoupilo pozemek v luxusním lázeňském městečku poblíž Frankfurtu a nechalo tam postavit luxusní vilu.

ADAC se po odhalení temných stránek svého podnikání potýká s odlivem členů, kterých bylo původně více než 19 milionů.

VW Golf sedmé generace | Foto: Jan Říha

Spolek ADAC už dávno nefunguje jen jako služba motoristům, má vlastní cestovní kancelář, vydavatelství, záchrannou leteckou službu, na kterou dostává peníze od zdravotních pojišťoven.

Soud v Mnichově proto nyní zkoumá, zda může mít ADAC i nadále statut spolku. To hraje důležitou roli také v souvislosti s daňovými zákony.

Nyní spolek platí jen desetiprocentní daň z členských příspěvků, zatímco v Německu funguje devatenáctiprocentní zdanění.

Klára Stejskalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme