Britský premiér vyzval Skoty, aby v zářijovém referendu odmítli nezávislost

„Nehlasujte v referendu pro nezávislost své země,“ vyzval obyvatele Skotska britský ministerský předseda David Cameron. Ten v projevu apeloval na historické úspěchy Spojeného království a varoval před oslabením „značky“ Velké Británie. Skotští separatisté Camerona nařkli ze zbabělosti, protože premiér svou řeč nepronesl ve Skotsku, nýbrž v Londýně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V emotivním projevu vyzval britský premiér Cameron Skoty, aby v zářijovém referendu odmítli nezávislost | Zdroj: Reuters

„Vášnivě nás zajímá, jak se rozhodnete. Chceme, abyste zůstali součástí Spojeného království,“ vzkázal Skotům v plamenném projevu britský premiér.

Podle něj jde v referendu o „rodinné“ rozhodnutí, a i když lidé v Anglii, Walesu nebo Severním Irsku nemají šanci v referendu rozhodnout, jejich hlas by měl být slyšet.

Přehrát

00:00 / 00:00

O výzvě britského premiéra mluvil zpravodaj Jiří Hošek

David Cameron zdůraznil, že hodlá za jednotu Velké Británie bojovat všemi dostupnými prostředky. Premiér si pro svůj proslov vybral velodrom v Londýně, kde skotští dráhaři zazářili během olympijských her v britských barvách.

„Myslím, že by bylo nesmírně složité vytvořit funkční měnovou unii mezi nezávislým Skotskem a zbytkem země,“ komentoval Cameron jedno z nejčastěji diskutovaných témat skotského referenda.

Premiér upozornil na nepostradatelnost skotské whisky a připomněl, že tento nápoj vydělá britské pokladně každou sekundu 135 liber. Připomněl také, že on sám má skotské předky a referendum je pro něj osobní záležitostí.

Průzkumy dlouhodobě naznačují, že Skotové myšlenku vlastního státu odmítnou a zůstanou ve svazku s Velkou Británií. Do referenda ale samozřejmě ještě zbývá sedm měsíců.

Podle expertů by přílišná aktivita londýnské centrální vlády mohla být kontraproduktivní a mohla by nahnat nerozhodnuté voliče do tábora separatistů. Svou roli by mohly sehrát i další vládní škrty, ale vzhledem k tomu, že se britská ekonomika vzpamatovává, je něco takového v příštích měsících málo pravděpodobné.

Skotsko | Foto: Michal Jindra

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme