Rusové ukryli do útrob stadionu v Soči poselství pro budoucí generace

Sedmileté snění Rusů se proměnilo v realitu. Zimní olympijské hry v Soči oficiálně začaly. Slavnostní zahájení světu ukázalo, jaké Rusko bylo, je a jaké bude. Výpravná show na stadionu Fišt trvala přes tři hodiny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahajovací ceremoniál ZOH v Soči - ohňostroj nad stadionem Fišt | Foto: Reuters

Do začátku monstrózní show zbývá několik hodin a zpravodaj Českého rozhlasu už prošel celkem čtyřmi bezpečnostními prohlídkami, než se dostal do olympijského parku před stadion Fišt.

Ten je jediným olympijským objektem, ve kterém se nebude závodit o medaile. Tady zimní hry začínají, tady také slavnostně skončí.

Režisér slavnostního zahájení se chtěl vyvarovat stereotypů, které si cizinci s Ruskem spojují. To, že jeho obavy jsou oprávněné, potvrdily i dvě ruské překladatelky pro zahraniční návštěvníky Soči.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj ČRo Petr Vavrouška zjišťoval, jaké poselství pro budoucnost skrývá stadion Fišt v Soči

„Podle mě si myslí, že se u nás po ulicích potulují medvědi, že všude jsou matrjošky a pijeme vodku. Ale to není pravda," říkají Nataša s Valerijí. Zahajovací ceremoniál a vlastně celá olympiáda mají světu Rusko ukázat v jiném světle.

„Je to světová událost, byl jsem už na mnoha olympiádách, ale vždy jako divák a host. Tady jsem ale doma, jako hostitel a cítím zodpovědnost a trochu obavy," prozrazuje oscarový režisér Nikita Michalkov.

Velkolepá show na stadionu nabídla divákům historii, současnost a budoucnost Ruska. Viděli ruskou „maslenici" a nebo Natašin tanec z románu Vojna a mír.

Do základů stadionu Fišt, který se oproti původnímu projektu čtrnáctinásobně prodražil, vložili Rusové kapsli s posláním pro budoucí generace: Věřte ve své síly a společně zvítězíme. Lze pouze doufat, že se to týká jen sportu.

Petr Vavrouška, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme