Keller povede kandidátku ČSSD do eurovoleb, potvrdil výkonný výbor strany

Sociální demokracie potvrdila sociologa Jana Kellera v čele kandidátky strany pro evropské volby. Návrh předsednictva strany dnes v pražském hotelu Olšanka schválil i ústřední výkonný výbor. Za ním jsou na kandidátce stávající europoslanci Olga Sehnalová a Pavel Poc.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Keller | Foto: ČSSD, Jaroslav Marek

Jana Kellera potvrdil ústřední výkonný výbor ČSSD do čela kandidátky drtivou většinou. Hlasovalo pro něj devadesát dva procent jeho členů. Jan Keller se chce v Bruselu zasadit i o průhlednějších chod evropských institucí.

„Jde o to Evropský parlament a celou unii demokratizovat, protože zatím je tam silná nadvláda eurokomisařů. Například současný šéf eurokomisařů, pan Barroso, se stal šéfem eurokomisařů za zavřenými dveřmi,“ poznamenal Keller.

Nestranický kandidát by chtěl minimálně obhájit stávající počet sociálně demokratických europoslanců. Těch je v Bruselu sedm. Uvedl také, že ČSSD chce voliče před volbami oslovit kampaněmi různého typu.

Poslanci Evropského parlamentu, kteří v EU hájí zájmy občanů, se volí v přímých volbách na funkční období pěti let. Volby do Evropského parlamentu proběhnou 23. a 24. května. Češi budou moci zvolit 21 zástupců. Za celou Evropskou unii bude voleno celkem 751 poslanců.

„Někde se bude více věcně argumentovat a někde se bude muset shrnout argumentace do jedné, do dvou vět. Takže mě napadají třeba věty typu: Evropa bude taková, jakou si ji uděláme. Nebo Evropa není hrozba, Evropa je příležitost. Myslím si, že strašení Evropou je vyloženě přehnané,“ doplnil Keller.

Šéf ČSSD a premiér Bohuslav Sobotka po jednání ústředního výkonného výboru strany doplnil, že Česko bude při vyjednávání v rámci Evropské unie aktivnější. Sociální demokraté také chtějí najít shodu na národních zájmech v Evropské unii. Jednat o tom chce Sobotka nejen s koaličními partnery, ale i s opozicí.

„Chceme být aktivním členem Evropské unie, chceme být u jednacího stolu. Nechceme se od něj nechat odstrčit, nebude k tomu také dávat žádné záminky. Nebudeme mít dvojí nebo trojí politiku vůči Evropě, ale bude tady jedna politika, na které se bude domlouvat předseda vlády, ministr zahraničí a prezident republiky,“ řekl Sobotka.

Lídry kandidátek do eurovoleb postupně představují i další strany. Jedničkou u hnutí ANO má být někdejší eurokomisař Pavel Telička, za hnutí Úsvit půjde do voleb advokátka Klára Samková, TOP 09 láká bankéře Luďka Niedermayera, v úvahu přichází i poslanec Jiří Pospíšil, který opustil ODS. Ta vsadí zřejmě na europoslance Jana Zahradila.

Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme