Divadelníci si vybrali pro představení Nejlokomotivovatější lokomotiva nádraží v centru Prahy

V hale pražského Hlavního nádraží by asi málokdo hledal loutkové divadlo pro děti. Ale našel by ho. I když jsou v prostorách Fantovy kavárny hlavně dělníci, protože se tato část opravuje, několikrát do týdne se hala zaplní i desítkami dětí a rodičů. Společně míří do kulturního sálu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hlavní nádraží v Praze | Foto: Grandi Stazioni

Pražský divadelní soubor Prodivadlo tam hraje pohádku o vlacích s názvem Nejlokomotivovatější lokomotiva. Jde o obnovené představení, které v 70. letech nastudovalo brněnské divadlo Husa na provázku.

Krátkovlasá usměvavá herečka Jiřina Vacková v modrých nádražáckých kalhotách vybírá asi od stovky dětí a jejich rodičů jízdenky. Ti sedí spořádaně na červených polstrovaných židlích a uprostřed sálu pozorují asi dvacet metrů dlouhý model nádraží, nástupiště, kolejnic, a dokonce i několik metrů vysokého tunelu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na představení pražského souboru Prodivadlo se byla podívat redaktorka Michaela Vetešková

V depech pro vlaky čeká pět barevných lokomotiv na svůj výstup. Herečka vodí asi půlmetrové marionety přímo mezi dětmi.

„Tuto inscenaci uvedl v život už v roce 1971 pan Zdeněk Pospíšil, zakladatel divadla Husa na Provázku,“ říká po asi hodinovém představení autorka projektu Lenka Šebek Loubalová, jinak také členka pražské Ypsilonky.

„Ovšem neměl k dispozici takovýhle krásný vozový park. K tomu se dostal až později. Až ve švýcarském exilu v Lausanne si mohl dovolit tuto modelovou železnici,“ doplňuje Šebek Loubalová. O velký vozový park se stará její manžel.

„Je to samozřejmě trochu nákladné, protože oprava jedné mašinky stojí třeba i kolem tří tisíc korun. Součástky se samozřejmě shánějí špatně, protože firma už neexistuje,“ upřesňuje Lenka Šebek Loubalová.

Soubor Prodivadlo hraje pohádky o mašinkách v prostorách pražského Hlavního nádraží asi pětkrát do týdne, toto místo si divadelníci vybrali záměrně, protože ho považují za kouzelné.

Michaela Vetešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme