Divadelníci si vybrali pro představení Nejlokomotivovatější lokomotiva nádraží v centru Prahy

V hale pražského Hlavního nádraží by asi málokdo hledal loutkové divadlo pro děti. Ale našel by ho. I když jsou v prostorách Fantovy kavárny hlavně dělníci, protože se tato část opravuje, několikrát do týdne se hala zaplní i desítkami dětí a rodičů. Společně míří do kulturního sálu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hlavní nádraží v Praze | Foto: Grandi Stazioni

Pražský divadelní soubor Prodivadlo tam hraje pohádku o vlacích s názvem Nejlokomotivovatější lokomotiva. Jde o obnovené představení, které v 70. letech nastudovalo brněnské divadlo Husa na provázku.

Krátkovlasá usměvavá herečka Jiřina Vacková v modrých nádražáckých kalhotách vybírá asi od stovky dětí a jejich rodičů jízdenky. Ti sedí spořádaně na červených polstrovaných židlích a uprostřed sálu pozorují asi dvacet metrů dlouhý model nádraží, nástupiště, kolejnic, a dokonce i několik metrů vysokého tunelu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na představení pražského souboru Prodivadlo se byla podívat redaktorka Michaela Vetešková

V depech pro vlaky čeká pět barevných lokomotiv na svůj výstup. Herečka vodí asi půlmetrové marionety přímo mezi dětmi.

„Tuto inscenaci uvedl v život už v roce 1971 pan Zdeněk Pospíšil, zakladatel divadla Husa na Provázku,“ říká po asi hodinovém představení autorka projektu Lenka Šebek Loubalová, jinak také členka pražské Ypsilonky.

„Ovšem neměl k dispozici takovýhle krásný vozový park. K tomu se dostal až později. Až ve švýcarském exilu v Lausanne si mohl dovolit tuto modelovou železnici,“ doplňuje Šebek Loubalová. O velký vozový park se stará její manžel.

„Je to samozřejmě trochu nákladné, protože oprava jedné mašinky stojí třeba i kolem tří tisíc korun. Součástky se samozřejmě shánějí špatně, protože firma už neexistuje,“ upřesňuje Lenka Šebek Loubalová.

Soubor Prodivadlo hraje pohádky o mašinkách v prostorách pražského Hlavního nádraží asi pětkrát do týdne, toto místo si divadelníci vybrali záměrně, protože ho považují za kouzelné.

Michaela Vetešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme