Miller na Hrách vládne sjezdařským tréninkům. Teď ještě zlato, přeje si

Málokterý olympionik ze Soči má po světě tolik fanoušků jako Bode Miller, možná žádný. A on i celá komunita jeho obdivovatelů se těší, že v neděli přijde jeho den. Svérázný Američan je v 36 letech lyžařskou legendou, od minulých Her je i olympijským vítězem, kterým se stal v superkombinaci. Ale chybí mu zlato, které se mezi lyžaři cení nejvíc a které hodně chce - zlato z olympijského sjezdu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lyžařská hvězda a oblíbenec fanoušků, Američan Bode Miller | Zdroj: ČTK

Po výhře v dnešní generálce na nedělní závod cítí, že má velkou šanci to změnit.

"Nevím, jak se dá změřit výjimečnost, číslem ji asi nevyjádříte, ale olympijské hry výjimečné jsou," filozofuje Bode Miller v cíli posledního tréninku před svým zřejmě posledním olympijským závodem ve sjezdu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zlato z olympijského sjezdu Millerovi uniká. V Soči má nejspíše poslední možnost to změnit

"Všichni Hry hrozně uznávají a dívají se na ně z jiné perspektivy. Já už teď taky, zvlášť tentokrát mi na nich záleží víc než na všech, kterých jsem se kdy účastnil. Dřív jsem byl víc realista a věděl jsem, že z realistického pohledu tenhle závod výjimečný není. Ale naučil jsem se na to dívat optikou lidských snů a představivosti a ty z olympiády dělají důležitou akci," pokračuje.

Sport uměl vždy brát s nadhledem a loni navíc přišel s manželkou o nenarozené dítě a zemřel mu bratr. Přesto přikládá své nedělní jízdě na své poměry velkou váhu. A co je pro něj typické - věří si.

První zlato v Soči vybojoval Američan Kotsenburg ve slopestylu

Číst článek

"Být favoritem vám bohužel k vítězství vůbec nepomůže, ale cítím se tady skvěle. Ani tak nejde o to, že jsem vyhrál dva ze tří oficiálních tréninků, protože na takové trati, jako je tady, nikdy nezískáte takovou jistotu, abyste nemohli kdykoli udělat novou chybu. Ale vím, jakou stopou chci jet a jak tady jezdit rychle. To už teď bohužel ostatní vědí taky, protože se pochopitelně dívají na video a studují také moje jízdy. Ovšem já vím, že mám schopnosti na to, abych zajel čistou jízdu a vyhrál. A jsem připravený to udělat."

Trať v areálu Rosa Khutor si sjezdaři velmi pochvalují a zvlášť Millerovi sedí. Je náročná na techniku i sílu, trochu nebezpečná, jak ukázal dnešní ošklivý pád hned prvního startujícího lyžaře.

Slovinec Perko naštěstí nakonec doklouzal pod kopec po svých, ale i mnoho dalších mělo na trati problémy a někteří včetně Čechů nejeli radši celý kopec naplno - šetřili síly a spíš si osahávali hlavní pasáže.

Bode Miller během tréninku před nedělním sjezdem | Foto: Reuters

"Klíčové bude všechny zásadní pasáže dobře propojit. Jsou tam tři nebo čtyři kritické zatáčky, ve kterých můžete hodně získat, nebo to naopak pokazit. Můžete zajet jednu část trati velmi dobře, ale když pak v zatáčce ztratíte rychlost a nepřenesete si ji do další, může vás to stát spoustu času."

Tomu by se americký svéráz rád vyhnul, protože cítí, že jeho velká šance konečně vyhrát olympijské zlato ve sjezdu je v 36 letech zároveň poslední.

"Soustředím se jinak než na minulých Hrách. Vyvíjíme se všichni, i vy k věcem určitě přistupujete jinak než před čtyřmi lety. Cítím se opravdu dobře, můj život se za posledních pár měsíců uklidnil, mám tu s sebou svou ženu a další, kteří mě podporují, mám velmi dobře vyladěné lyže. Myslím, že jsem na tyhle Hry připravený lépe než na všechny předchozí," říká veterán Miller.

Čtyřnásobný mistr světa musel minulou sezonu kvůli zranění vynechat. Teď se může jeho návrat stát triumfálním.

Olympijský závod ve sjezdu začíná v neděli v osm hodin ráno českého času.

Jan Kaliba, Marek Augustin Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme