Z Facebooku zmizel satirický profil Žít Brno. Porušuje práva, domnívá se magistrát

17 tisíc lidí se na Facebooku bavilo satirickými texty profilu s názvem Žít Brno. Ten si dělal legraci ze všeho možného, co se v Brně a blízkém okolí dělo. Terčem byli nejčastěji komunální politici. Od dneška už Žít Brno na sociální síti nefunguje. Brněnský magistrát požádal Facebook, aby profil, který podle něj porušuje pravidla, smazal. A Facebook žádosti vyhověl.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Katedrála sv. Petra a Pavla stojí na brněnském Petrově už více než 800 let | Foto: Římskokatolická farnost u kostela sv. Petra a Pavla v Brně

Stránky Žít Brno jsou mezi lidmi na sociálních sítích velmi populární. Jedním ze specifik je i to, že se zde o Brnu mluví většinou jako o Krnu.

Profil satirického webu ale dnes z Facebooku zmizel. Právník z kanceláře primátora Brna Romana Onderky Jakub Geisler měl nahlásit Facebooku, že tento profil porušuje práva.

Přehrát

00:00 / 00:00

O zákazu facebookového profilu Žít Brno, ke kterému došlo na popud magistrátu, informuje Martin Karlík

Nahlášení, že něco nebo někdo porušuje na Facebooku práva, je poměrně jednoduché. Udělat to a nechat zablokovat účet někoho jiného může prakticky každý.

„V tomto konkrétním případě byla využita možnost stížnosti na porušování nějakých, asi autorských, práv, nebo nějakých jiných práv. Děje se to pomocí formuláře. Je velmi pravděpodobné, že tam skoro není ani zapojen člověk, většina těchto věcí je řešena automaticky,“ vysvětluje odborník na internet Daniel Dočekal.

Tento postup je na světě poměrně častý a používá se k odstraňování politických protivníků nebo i konkurence ve světě byznysu. Obrana je velmi složitá a téměř nemožná. Pokud ten, kdo na druhého poukázal, svoje udání nestáhne, je to dost problematické.

Matěj Hollan převzal Cenu Františka Kriegla za rok 2013, kterou uděluje Nadace Charty 77 za občanskou statečnost | Foto: ČTK

Provozovatel portálu Žít Brno Matěj Hollan se ale bránit bude. S rušením účtů má už totiž zkušenost.

„Při loňské prezidentské volbě mi zrušili účet na Facebooku a já jsem tehdy dostal kontakt na někoho z vedení Facebooku. Napsal jsem mu a ten člověk mi odepsal, během pár hodin byl ten účet obnoven,“ vysvětluje Matěj Hollan a pokračuje:

„Takže když Brno neuzná, že je to neskutečný zásah do demokratických práv a neskutečný cenzorský postup, když nenapíše aktivně Facebooku, že to bere zpět, ať nám to obnoví, tak v pondělí píšu zase do vedení Facebooku, že je to politická cenzura v České republice, jestli by to obnovili. A doufám, že to udělají.“

Samotný web Žít Brno ale funguje dál, zrušení se týká jen facebookového účtu.

Když začal web fungovat, dostávali provozovatelé od města maily s různými výzvami, aby skončili. Pak dokonce na čas přišli o webhosting, takže se museli přesunout do Ameriky. Potom útoky přestaly.

Slogan webu Žít Brno | Foto: Žít Brno

Teď si ale město začalo vyrovnávat s kritikou účty znovu. Ve čtvrtek si stěžovalo na portálu Stream.cz na reportáž o změně územního plánu. V té se tvrdilo, že radnice změnu udělala tak, aby se o ní veřejnost nedozvěděla. Kromě stížnosti přišel navíc i zásah proti satirickému portálu.

„To, že k tomu teď přistoupili znovu, beru jako hysterickou reakci, že se blíží komunální volby a že si řekli, že jsme už moc silní, že naše tribuna, to médium je mírně vlivné, takže se pokusí to odstranit, aby to nebylo,“ říká Matěj Hollan.

Zásahem na Facebooku ale aktivity satirického webu na sociální síti nekončí. Naopak: obratem vznikl profil Žít Brno RIP. Ten informuje o zániku původního profilu a v sobotu v podvečer měl už přes 4,5 tisíce lajků. Vznikl přitom teprve v noci na dnešek.

Město Brno se pokusilo už v roce 2011 vytvořit svůj vlastní facebookový profil, jmenuje se Žít Brno 2. Ten má ale jen 464 lajků.

Primátor Roman Onderka z ČSSD nebo právník Jakub Geisler dnes nezvedají telefon, aby mohli k situaci zaujmout své stanovisko.

Roman Onderka: Brno není jen město... | Foto: Oficiální stránky Romana Onderky

Martin Karlík, mad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme