Vědci z Brna zvítězili v celoevropské soutěži, dostanou miliony korun na platy

Brněnští vědci z výzkumného centra CEITEC uspěli v soutěži o několik špičkových grantů pro vědecká pracoviště v Evropské unii. Díky tomu dostane CEITEC z evropských fondů 2,2 milionu eur, tedy přes 60 milionů korun. Výsledky soutěže zveřejní Evropská komise dnes v poledne, Český rozhlas ale informaci exkluzivně získal předem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Středoevropský technologický institut CEITEC v Brně (ilustr. foto) | Foto: Středoevropský technologický institut CEITEC

Peníze v projektu nazvaném ERA Chairs jsou přitom určeny výhradně na platy a především na to, aby za ně mohl CEITEC do Brna přilákat světově proslulého vědce, který si na CEITECu zřídí vlastní vědecký tým.

Přehrát

00:00 / 00:00

O úspěchu brněnských vědců informoval z Bruselu zpravodaj Českého rozhlasu Ondřej Houska

Bez podpory z evropských fondů by Brňané na plat pro tak špičkového vědce neměli peníze, jak Českému rozhlasu potvrdil Roman Badík z centra CEITEC.

CEITEC - Středoevropský technologický institut. Vznikl ze společného projektu 6 nejvýznamnějších brněnských univerzit a výzkumných institucí za podpory Jihomoravského kraje a města Brna. Jeho nositeli jsou: Masarykova univerzita, Vysoké učení technické v Brně, Mendelova univerzita v Brně, Veterinární a farmaceutická univerzita Brno, Výzkumný ústav veterinárního lékařství a Ústav fyziky materiálů Akademie věd ČR.
Zdroj: CEITEC

Badík dodal, že tým, který v Brně vybudují, „by měl být kompetitivní na celosvětové úrovni.“

Předmětem jeho výzkumu má být chemická a buněčná biologie.

Příjemcem grantu bude Masarykova univerzita

Centrum CEITEC je společným projektem brněnských univerzit a výzkumných institucí. Příjemcem grantu ERA Chairs je ale jen Masarykova univerzita.

Badík doufá, že zisk grantu zvýší úroveň vědy na celé univerzitě: „Samozřejmě si slibujeme, že tento vědecký pracovník bude mít dopad na celou univerzitu,“ řekl Badík Českému rozhlasu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podle Romana Badíka z centra CEITEC pomohou takto získané peníze zlepšit úroveň vědy na celé brněnské univerzitě

Projekt ERA Chairs má posílit úroveň vědy v chudších regionech Evropské unie, které se přitom můžou nacházet i v jinak bohatých státech.

Vedle CEITECu uspělo 10 dalších výzkumných pracovišť, například z Velké Británie, Španělska, nebo Polska.

Ondřej Houska, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme