Podle dětí má manželství výhody i nevýhody. Jako přežitek ho ale nevnímají

Tento týden je Mezinárodním týdnem manželství. A o manželství přemýšlejí a diskutují také děti školou povinné. Rozhodně ho nevidí jako přežitek. Podle nich má ale tato instituce své výhody i nevýhody.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rodina, děti (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

„Když rodiče chtějí, aby ostatní věděli, že se mají rádi, tak se uspořádá svatba. Jestli chtějí, aby se jejich děti jmenovali také stejně, tak se v tom případě musí vzít,“ říkají žačky 3. třídy Základní školy Dukelská v Českých Budějovicích.

„Když se vezmou, tak se zjistí, jestli jsou ta ženská a chlap věrní, nebo ne,“ doplňuje další z žáků co podle něj nutí dospělé k tomu, aby uzavřeli manželství. Podle dětí má svatba své výhody i nevýhody.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tom, co si děti myslí o manželství, natáčela redaktorka Jitka cibulová Vokatá

„Když mají svatbu a potom se chtějí rozejít, tak je to těžší, než kdyby svatbu neměli,“ shrnuje dívenka.

A je vůbec manželství důležité? Odpovědi dětí nebyly vůbec jednoznačné. „Důležité to není, ale když chtějí mít stejné příjmení, tak ať,“ říká žákyně a její spolužačka ji doplňuje: „Možná vím, proč je to důležité. Aby měli spolu děti a aby jich bylo čím dál tím víc na světě, aby svět nezůstal prázdný.“

Rozvod se odráží na chování dětí

To, že se někteří rodiče rozvedou, malí školáci nevnímají jako zvláštnost. Možná i proto, že Česká republika patří k zemím s největší rozvodovostí na světě. Každopádně rozvod se většinou odrazí i na chování dětí ve škole. Potvrdila to učitelka Eva Kubíčková.

„Když rodiče byli rozvedení a nevycházeli spolu, tak to bylo velice znát. Nejvíc na chování, pak domácí přípravě, kde se dítě mohlo vymlouvat, že to zapomnělo u taťky nebo u mamky,“ říká Kubíčková.

Počty sňatků | Foto: Český rozhlas

V rámci osmého ročníku Národního týdne manželství se tato instituce bude rozebírat z mnoho stran a v mnoha městech. Do strakonické Šmidingerovy knihovny například v úterý v 17 hodin přijedou na toto téma diskutovat manželští poradci z Diecézního centra pro rodinu v Českých Budějovicích Alena a Pavel Poláčkovi.

V Jihočeské vědecké knihovně v Českých Budějovicích vám svůj názor v podobě výtvarných prací prozradí výstava dětských obrázků s názvem Ohromné maličkosti aneb velké kroky k velkým vztahům. Prohlédnout si jí můžete ode dneška až do pátku 14. února.

Jitka Cibulová Vokatá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme