Z tepla ke sněhu za 60 minut. I to dokáže rychlovlak v Soči

Jen hodina cesty a z vyloženě letního prostředí se člověk dostane do království zimy. Jízdu rychlovlakem Vlaštovka si vyzkoušel i zvláštní zpravodaj ČRO v Soči Petr Vavrouška.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rybář zkouší štěstí nedaleko olympijského parku v Soči | Zdroj: Reuters

Horké, studené, vaše. To je hlavní slogan olympijských her v Soči. Má symbolizovat fakt, že zimní hry se konají v přímořském letovisku. A cesta mezi létem a zimou trvá v Soči zhruba hodinu.

Moje cesta mezi létem a zimou začíná tady na břehu Černého moře. Odtud to mám pár minut k rychlovlaku Vlaštovka, který mě odveze do hor, do Krasné Poljany.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jízdu rychlovlakem Vlaštovka si v Soči vyzkoušel zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Petr Vavrouška

Kontrola cestujících při nástupu do městských vlaků je opravdu důkladná. Všechny vaše osobní věci projdou rentgenem, několikrát vás prověří ochranka a na nástupištích jsou desítky policistů.

„Ještě před pár lety sem vedla jedna úzká cesta, místy vysekaná ve skále. Žádný vlak," vzpomíná rodák ze Soči, dvojnásobný olympijský medailista, bobista Aleksej Vojevoda.

„Když se na té cestě potkala dvě auta, tak se jedno z nich muselo vrátit, aby se řidiči navzájem vyhnuli. Ročně jich stejně tak osm spadlo do rokle," říká olympionik.

„Byl to velmi složitý a nákladný projekt. Stál nás hodně sil a také peněz. Ale jsme rádi, že jsme to do olympiády stihli," přiznává Ludmila Isajevová z Ruských drah. Speciální cesta pro auta a vlaky stála devět miliard dolarů. Tolik, co celá olympiáda ve Vancouveru.

V horách nad městem je sněhu dost - na snímku německý skokan na lyžích Severin Freund | Foto: Reuters

Cesta vlakem od moře až pod hřeben Kavkazu trvala zhruba hodinu. Teď už nasedám do kabinkové lanovky a mířím do výšky dvou tisíc metrů nad mořem, kde se bude bojovat o medaile v alpském lyžování.

„Když tady nebyla tato lanovka, tak místní lidé akorát tak pěstovali brambory, maliny a to je živilo. Olympiáda nám změnila život," říká Jelena Germanová.

Zimní olympijské hry Soči 2014 - sportoviště | Foto: ČTK

Petr Vavrouška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme