V Bosně se konají bohoslužby za klid a mír v zemi, v Sarajevu lidé opět vyšli do ulic

Obyvatelé Bosny a Hercegoviny se dnes modlí za klid v zemi. Duchovní je k tomu vyzvali při bohoslužbách, které sloužili v různých částech země. Protesty přesto neustávají, i dnes vyšli v hlavním městě Sarajevu do ulic lidé bez rozdílu věku, pohlaví i víry a dále požadují odstranění rozdílu mezi bohatými a chudými a také odchod zkorumpovaných politiků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Sarajevu se konají bohoslužby za mír v zemi | Foto: Robert Mikoláš

V pravoslavném chrámu se modlí asi čtyřicet Srbů, kteří z celkového počtu 400 tisíc obyvatel Sarajeva tvoří asi 30 procent.

Modlí se k Bohu a zároveň věří, že k podobným násilnostem, jako před dvaceti lety, kdy se země topila v krvavém etnickém konfliktu, už nedojde. Proto mnohé vyděsily hořící vládní budovy, které hlavně mladí demonstranti v uplynulých dnech zapálili.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dění přímo v Sarajevu sleduje zvláštní zpravodaj ČRo Robert Mikoláš

„Násilí není řešením. Nemůžete tím něco zlepšit, a to se netýká jen Bosny, ale i jiných zemí. Demonstrace proti korupci, bezpráví i chudobě ano, ale ne takhle,“ myslí si vysokoškolák Andrej a pokračuje.

„Ti, co zapálili prezidentský úřad a další budovy, tím nesledovali nějaký konkrétní cíl. Prostě jen takto vyjádřili zlost a naštvání,“ dodává.

Jen o několik set metrů dál vzdušnou čarou se ke mši schází katoličtí Chorvaté, kterých v Sarajevu žije kolem třiceti tisíc.

„Myslím si, že ekonomická situace v naší republice je špatná, je těžké sehnat jakoukoli práci. Já sice ještě studuji, ale nějaké dobré vyhlídky nemám. Přesto s násilnostmi z minulých dní nesouhlasím,“ říká dvacetiletý mladík, který spolu s ostatními věřícími naslouchá slovům kněze vybízejícího k modlitbám za mír a klid v nedávno tak těžce zkoušené zemi.

V Sarajevu se konají bohoslužby za mír v zemi | Foto: Robert Mikoláš

Přiznává také, že je i dnes stále možné se setkat s projevy velké nevraživosti až nenávisti mezi rozdílnými etniky, i proto musí prý být všichni opatrní, aby současnou napjatou situace někdo nezneužil.

„Já jsem optimista, co se budoucnosti Bosny týče. Je třeba vyměnit vládu, to určitě ano, Ale hlavně je třeba se už konečně usmířit,“ přeje si 60letý muslim Alija, který se rozloučí a odchází do jedné z mešit nedaleko od katolické katedrály.

Právě kvůli této náboženské pestrosti si Sarajevo vysloužilo přezdívku evropský Jeruzalém.

V Sarajevu se konají bohoslužby za mír v zemi | Foto: Robert Mikoláš

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme