Záplavy v Británii se dál šíří. Hrozí už i blízko Londýna

První lidi už museli evakuovat záchranáři z měst a vesnic na Temži nedaleko Londýna. Meteorologové tam po vydatných deštích evidují 14 výstrah nejvyššího stupně před záplavami. Britská vláda mezitím konzultovala boj proti záplavám i s odborníky z ciziny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záplavy ve městě Staines | Foto: Jiří Hošek

Čtrnáct povodňových výstrah nejvyššího stupně platí v jižní Anglii na Temži. Jihozápadně od Londýna řeka stále stoupá a lidé žijící v její blízkosti se připravují na možnou evakuaci.

Obyvatelé městečka Staines, které navštívil britský zpravodaj ČRo Jiří Hošek, říkají, že za posledních 20 let něco podobného nezažili.

Přehrát

00:00 / 00:00

O záplavách v Anglii mluvil zpravodaj ČRo Jiří Hošek, který dnes natáčel v městečku Staines

Stoupá tam nejen hladina řeky, ale i spodní voda, což způsobuje lidem žijícím v okolí řeky značné komplikace, nemohou používat třeba toalety.

Prioritou je pomoc starším lidem či tělesně postiženým, kteří jsou v současné době nejohroženější, i když Temže naštěstí nestoupá zas tak rychle. Podle meteorologů by hladina nicméně měla stoupat ještě minimálně 24 hodin.

Obyvatelé Staines plní pytle s pískem, přesouvají majetek do vyšších pater. Podle zpravodaje ale v městečku vládne relativně klidná atmosféra oproti hrabství Somerset, kde povodňová situace trvá už 6 týdnů. "Tam ta psychika lidí je už opravdu mimořádně špatná.“

Povodně v jižní Anglii se stávají politickou záležitostí

Britská vláda je nyní kritizována za to, že liknavě přistupovala k regulaci řek. „Kabinet udělal chybu, o tom není pochyb. Příliš jsme dali na rady tzv. expertů z vládní Agentury pro životní prostředí. Měli jsme koryta řek vybagrovat," přiznal na BBC státní tajemník pro obce a místní zastupitelství Eric Pickles, který se lidem v zaplavených oblastech jihozápadní Anglie omluvil.

Jednání o dlouhodobých opatřeních proti velké vodě se v Downing Street zúčastnili taky odborníci ze Spojených států a Nizozemska.

„Je znát, že premiér David Cameron si je vědom vážnosti situace. Dnes vyrazil na další inspekční cestu do zaplavených oblastí, tentokrát tam chce strávit více než 24 hodin; setkává se s obyčejnými lidmi, se záchranáři, s experty.“

„V podstatě nepřímo dává najevo, že vláda opravdu situaci podcenila,“ poznamenává zpravodaj ČRo.

Na politické scéně se také diskutuje o nápadu krajně pravicové strany UKIP a některých konzervativních poslanců zastavit britskou rozvojovou pomoc a peníze poslat do postižených oblastí.

Záplavy ve městě Staines | Foto: Jiří Hošek

Záplavy ve městě Staines | Foto: Jiří Hošek

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme