O práci optika není v Olomouckém kraji zájem, přitom tam patří k nejperspektivnějším

Olomoucký kraj má v oboru optika v České republice ojedinělé postavení díky velké koncentraci firem z oboru, několik desítek let staré tradici i kvalitní vědecké základně. Má to ale jeden háček - dlouhodobý nedostatek kvalitních pracovníků. A to i přesto, že kraj má třetí nejvyšší počet nezaměstnaných a o jedno místo se tu uchází bezmála padesát lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Optický mikroskop s teplotně řízeným stolkem | Foto: Milan Kosina | Zdroj: Český rozhlas

„Dozvíme se spoustu věcí, zajímalo mě to, chtěl jsem o tom zjistit něco víc,“ vysvětluje na chodbě přírodovědecké fakulty po právě úspěšně složené zkoušce Zdeněk Podhora, proč se před dvěma lety dal na studia optiky.

Je ale výjimkou. Podle expertů na střední Moravě pracuje v optice zhruba pět tisíc lidí. Jen známý světový výrobce těchto přístrojů v Přerově dává práci dvěma a půl tisícovkám lidí. Závod potřebuje každý rok několik desítek nových pracovníků. A nemají kde brát.

Podle personalistky podniku Lucie Zbořilové zkrátka o studium optiky není na základních, středních a vysokých školách zájem. V nouzi nejvyšší dokonce přemýšlí, že s náborem začnou už v mateřinkách:

Přehrát

00:00 / 00:00

O nedostatku kvalifikovaných optiků informovala reportérka Blanka Mazalová

„Není zájem žáků jít na základní, střední, případně vysoké školy technického zaměření. Obor optik se tak nějak veze s těmi ostatními technickými obory, které mezi studenty nejsou v dnešní době populární,“ konstatuje Zbořilová.

Studenty středních škol odrazuje od slibné profese optika především náročná fyzika a matematika. Lukáš Podhora o tom ví své. Na optiku jich do ročníku nastoupilo dvanáct, po dvou letech zůstali čtyři.

„Na optice a elektronice je nás málo. Studium je poměrně náročné na matematiku a většina středoškoláků ji nemá ráda. Myslím, že ten obor má praktické uplatnění. Je velmi široký, můžeme se zabývat teorií i praxí,“ tvrdí.

Vedoucí katedry optiky olomoucké přírodovědecké fakulty Zdeněk Hradil moc dobře ví, že její absolventi se o práci bát nemusí. Firmy se o ně doslova perou už během studií.

„Firmy se zajímají, ptají se. Na druhé straně pro naše studenty je dobrá zpráva, že je o ně zájem. Spektrum uplatnění je samozřejmě různé. Hodně dobrou zkušeností je to, že naši studenti mohou strávit semestr až dva v zahraničí,“ říká Hradil a dodává:

„Dnešní svět je o informacích, světlo je hlavní zdroj informací a rozhodně má ještě veliký potenciál.“

Blanka Mazalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme