Ve Studénce řádí falešný dřevorubec. Za nevykácení dřevin u Odry hrozí majitelům pokutou

Obyvatele Studénky na Novojičínsku obchází podvodník s pilou v ruce. Vyhrožuje, že pokud majitelé luk u řeky Odry nevykácí dřeviny, hrozí jim vysoká pokuta. Vyděšeným domkářům pak ochotně za úplatek nabízí své služby a slibuje fiktivní dotace.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kácení topolů v českobudějovickém parku stromka | Foto: Jiří Čondl

„Dopoledne tu zazvonil s tím, že je termín, do kdy to musíme vykácet. A pokud bychom to neudělali, pak nám Povodí Odry dá pokutu,“ říká muž, který raději nechce říct své jméno, a s obavami stále vyhlíží na silnici před domem.

„Argumentoval tím, že co investujeme, potom Povodí Odry proplatí přes městský úřad ve Studénce. Že prý je na to zákon."

A tak si rodina muže, údajně vyslaného Povodím Odry, najala. Působil na ně totiž věrohodně.

Přehrát

00:00 / 00:00

O případu podvodu natáčela redaktorka Jana Jeckelová

„Měl i katastrální mapku mého pozemku, i těch ostatních. Tady máme i potvrzení, že jsme mu zaplatili dva tisíce za dovoz dřeva. Co tam ale pokácel, odvezl pryč," potvrzuje podvedený majitel.

Novojičínská policie o podvodníkovi nevěděla, případem se začala zabývat na popud Českého rozhlasu. Redaktorka Jana Jeckelová zkouší také objednat kácení dřeva a není pochyb, že podvodník je stále v plné síle. Působí dál.

„Podívejte se, já se po telefonu o tom nerad bavím. Tam jde spousta věcí udělat tak, že byste mohla dostat balík peněz. Dotace by byly od státu, co se týká státních zakázek a tak dále. Stromy musí zmizet, jinak hrozí pokuta od 50 do milionu korun,“ tvrdí podvodník.

Žádná pokuta nehrozí

Jenže ve skutečnosti to je jinak, majitelé luk u řeky mohou být klidní, žádná pokuta jim za nevykácení dřevin nehrozí.

„Ze zákona mají povinnost se o pozemky starat, ovšem město ani nikdo jiný žádnou pokutou nehrozí. Tato informace je falešná. Ani z města ani z Povodní Odry finanční kompenzace nebyly řečené,“ potvrdil starosta Studénky Ladislav Honusek ze sdružení Občané pro město. A od muže se důrazně distancuje také Povodí Odry.

„Nic podobného neorganizujeme. Po nikom peníze dopředu nechceme a nikomu pokutami nevyhrožujeme. Od takové činnosti se distancujeme v plné šíři,“ dodává technický ředitel Povodí Odry Čestmír Vlček a nabádá k obezřetnosti.

Jana Jeckelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme