Na jihu Moravy je nejvíc nezaměstnaných za posledních 24 let

Nejvyšší počet nezaměstnaných od roku 1990 eviduje Úřad práce v Jihomoravském kraji. Oproti loňskému lednu hledá práci v tomto regionu o 5 tisíc lidí více. Velkou měrou se na rekordním počtu uchazečů podílí město Brno.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úřad práce (ilustrační foto) | Foto: Vladan Dokoupil

V jihomoravské metropoli hledá místo přes 23 tisíc lidí. Podle ředitele Krajské pobočky úřadu práce Jana Marka jsou problémy především v oblasti služeb.

„Jestliže v průmyslu nastává jisté oživení, které se ale na trhu práce projeví se zpožděním, ve službách, které jsou dominantní pro město Brno, tento pozitivní posun ještě nevidíme,“ upozorňuje Marek.

Na vysokém číslu se podle něj podílí i velký počet dlouhodobě nezaměstnaných lidí, pro které se těžko hledá uplatnění.

Hranici 10 tisíc nezaměstnaných překročilo také Hodonínsko a Brno-venkov. Atakuje ji i Znojemsko. Naopak nejlépe je na tom z pohledu absolutních čísel Vyškovsko, kde aktuálně hledá práci 4800 osob.

Lidí bez práce opět přibylo i na Zlínsku

Nezaměstnanost během ledna opět vzrostla také na východní Moravě. Bez práce je tam přes 35 tisíc lidí. Během prvního měsíce přišlo do evidence o 20 procent žadatelů více než v loňském prosinci.

Nárůst ale ve Zlínském kraji očekávali. Lidem končily roční smlouvy a řemeslníci přerušovali živnosti na zimní období.

Pokud jde o nabízená pracovní místa, podle ředitelky Úřadu práce ve Zlíně Miriam Majdyšové převažují ta ve strojírenství. „Pořád nabízíme místa i pro řidiče nákladních automobilů, obchodní zástupce.“

Naději ale neztrácí ani mladá absolventka cestovního ruchu u nabídkové vývěsky: „V našem oboru je to spíš ta gastronomie, obyčejné servírky. Ale v tom cestovních ruchu už je to trošku složitější. Já doufám,“ dodává mladá žena.

Nezaměstnanost v Česku dosáhla nového maxima, bez práce je 630 tisíc lidí

Číst článek

Zuzana Plíšková, Roman Verner Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme