Cheb bojuje proti vylidňování centra. Zkusí například parkování zdarma

Historické náměstí Krále Jiřího z Poděbrad v Chebu se vylidňuje. Trend mizejících obchodů chce radnice zvrátit tím, že například nezdraží nájemné a zavede parkování zdarma.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Náměstí Krále Jiřího z Poděbrad v Chebu | Foto: www.kvpoint.cz, Petr Lněnička

„Reagujeme tak na aktuální situaci v jednotlivých nebytových prostorách, kde jednotliví nájemci ukončují nájemní smlouvy. Je to jeden z kroků, kterými může město pomoci tomu, aby se nebytové prostory v samotném centru města staly atraktivními,“ přibližuje místostarosta Chebu Tomáš Linda z ODS.

Od 1. dubna by tak na náměstí Krále Jiřího z Poděbrad mělo být možné zdarma parkovat až hodinu a půl. A vylidňování historického centra vedlo radu města i k dalšímu kroku. Letos se nebude zvyšovat nájemné o koeficient inflace z roku 2013.

„Z 270 nebytových prostor je volných 37, zejména teď v poslední době se nám uvolňují další dva velké nebytové prostory. Jeden je radniční sklípek tady v objektu a tam, kde je železářství na náměstí Krále Jiřího z Poděbrad,“ říká starosta Pavel Vanoušek z ČSSD.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobněji se o situaci v Chebu zajímala redaktorka Pavla Sofilkaničová

Zachování výše nájemného na loňské úrovni se týká i bytů. To, že se v posledních městech vytrácí z náměstí ruch, vnímají také místní.

„Lidé místo toho, aby navštěvovali nebytové prostory ve svém okolí, podpořili třeba své sousedy nebo lidi z města, tak raději odjedou za velkými nákupy do nákupních středisek ať už na periferii samotného centra města, anebo i do města jiného – v případě Chebu často i do Spolkové republiky Německo. V poslední době hraje často roli i nakupování přes internet,“ vysvětluje Tomáš Linda.

Město podle něj nemá příliš možností, jak přivést zákazníky zpět do centra. Podobný problém řeší také v Sokolově. Tamní radnice proto uvažuje o přestěhování městské knihovny z místního zámečku na poloprázdné Staré náměstí. Knihovnu v Sokolově ročně navštíví 60 tisíc lidí.


Zvětšit mapu

Pavla Sofilkaničová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme