Cheb bojuje proti vylidňování centra. Zkusí například parkování zdarma

Historické náměstí Krále Jiřího z Poděbrad v Chebu se vylidňuje. Trend mizejících obchodů chce radnice zvrátit tím, že například nezdraží nájemné a zavede parkování zdarma.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Náměstí Krále Jiřího z Poděbrad v Chebu | Foto: www.kvpoint.cz, Petr Lněnička

„Reagujeme tak na aktuální situaci v jednotlivých nebytových prostorách, kde jednotliví nájemci ukončují nájemní smlouvy. Je to jeden z kroků, kterými může město pomoci tomu, aby se nebytové prostory v samotném centru města staly atraktivními,“ přibližuje místostarosta Chebu Tomáš Linda z ODS.

Od 1. dubna by tak na náměstí Krále Jiřího z Poděbrad mělo být možné zdarma parkovat až hodinu a půl. A vylidňování historického centra vedlo radu města i k dalšímu kroku. Letos se nebude zvyšovat nájemné o koeficient inflace z roku 2013.

„Z 270 nebytových prostor je volných 37, zejména teď v poslední době se nám uvolňují další dva velké nebytové prostory. Jeden je radniční sklípek tady v objektu a tam, kde je železářství na náměstí Krále Jiřího z Poděbrad,“ říká starosta Pavel Vanoušek z ČSSD.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobněji se o situaci v Chebu zajímala redaktorka Pavla Sofilkaničová

Zachování výše nájemného na loňské úrovni se týká i bytů. To, že se v posledních městech vytrácí z náměstí ruch, vnímají také místní.

„Lidé místo toho, aby navštěvovali nebytové prostory ve svém okolí, podpořili třeba své sousedy nebo lidi z města, tak raději odjedou za velkými nákupy do nákupních středisek ať už na periferii samotného centra města, anebo i do města jiného – v případě Chebu často i do Spolkové republiky Německo. V poslední době hraje často roli i nakupování přes internet,“ vysvětluje Tomáš Linda.

Město podle něj nemá příliš možností, jak přivést zákazníky zpět do centra. Podobný problém řeší také v Sokolově. Tamní radnice proto uvažuje o přestěhování městské knihovny z místního zámečku na poloprázdné Staré náměstí. Knihovnu v Sokolově ročně navštíví 60 tisíc lidí.


Zvětšit mapu

Pavla Sofilkaničová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme