V Bosně pokračují protivládní protesty, na rozdíl od minulého týdne bez násilí

Tisíce demonstrantů i dnes vyrazily do ulic Sarajeva a dalších bosenských měst, dál vyzývají k demisi vládu Bosny a Hercegoviny i regionálních vlád. Protesty pokračují už šestý den. Situace se proti předešlým dnům ale zklidnila.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé protestují v bosenské metropoli Sarajevu | Foto: Robert Mikoláš

Tisíce obyvatel Sarajeva se už šestý den sešly před budovou regionální vlády, která stojí naproti parku s památníkem dětským obětem války z let 1992 až 95. Na rozdíl od minulého týdne, kdy hořely i vládní budovy, byly dnešní protesty bez násilností.

Úřady také vyčíslují škody způsobené při vypálení vládních budov. Jasné také zatím není to, jaké cennosti shořely při požáru Bosenského národního archívu.

„Protesty lidí, kteří jsou nespokojení se svou životní situací, jsou ospravedlnitelné. Vypalování a ničení budov a majetku ale neschvaluji, vždyť shořela i část národního archívu," říká 56letý válečný veterán Hasan Jusovič.

Federaci Bosny a Hercegoviny tvoří deset kantonů, vlády čtyř z nich už rezignovaly, demonstranti ale chtějí demisi všech představitelů.

Federativní vláda v pondělí už v reakci vyzvala k předčasným volbám, zástupci Srbů a Chorvatů se ale k tomu zatím staví rezervovaně.

Prezidentské a parlamentní volby se podle plánu mají konat letos v říjnu.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme