Zástupci Číny a Tchajwanu se po půl století sešli na přelomovém jednání

Po více než půl století se scházejí čínští a tchajwanští vysocí politici. Podle medií jde o přelomovou schůzku. Naposledy se na takové úrovni setkali představitelé obou států po konci čínské občanské války. Od té doby Peking neuznává Tchajwan jako samostatný stát a považuje jej za jednu ze svých provincií.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nově zvolený čínský premiér Li Kche-čchang a prezident Si Ťin-pching na Národním lidovém shromáždění v Pekingu | Zdroj: Reuters

O třídenní schůzce vysokých tchajwanských a čínských politiků v Nankingu vysílají média obou zemí. Každá ze zemí od setkání očekává něco jiného.

Peking hovoří o zlepšujících se vzájemných vztazích, které by chtěl zpečetit podepsání dohody o volném obchodu. Mezi řádky je ale zřejmá také snaha otevřít otázku možného sjednocení.

Současní představitelé Tchajwanu zase mluví o otevření zastupitelských úřadů v pevninské Číně a od Pekingu by také rádi získali povolení ucházet se o místa v mezinárodních organizacích, v kterých je před několika lety Čína nahradila.

Přehrát

00:00 / 00:00

O možná přelomovém jednání mezi Čínou a Tchajwanem mluvila na Radiožurnálu zahraniční zpravodajka ČRo Kateřina Procházková

Někteří analytici se dokonce domnívají, že by současná jednání mohla být předstupněm k setkání prezidentů obou států, a to už letos v září na asijském summitu APEC.

První den setkání už ale vyvolal na Tchajwanu negativní ohlasy, několik lidí proti němu protestovalo. Demonstranti na Tchajwanu kritizují především nesvobodu médií a projevů v Číně.

Na veřejnost také negativně zapůsobila kauza dvou tchajwanských médií, která pro své novináře nedostala akreditaci pro zastupování v kontinentální Číně.

V posledních letech se vztahy zlepšily

Běžní Tchajwanci proto nejsou příliš nakloněni dalšími jednáním a setkáním. Kritika vůči komunistické Číně v nich stále zůstává i přesto, že tchajwanští byznysmeni vidí ve velkém sousedovi budoucnost pro své podnikání a jsou často méně kritičtí než například intelektuálové a studenti.

Vztahy mezi Tchajwanem a Čínou jsou dlouhodobě velmi napjaté. K částečnému zlepšování však dochází od roku 2008, kdy se na ostrově k moci dostala strana Kuomintang.

Od té doby se výrazně zlepšila ekonomická spolupráce a podporu našel i turismus, na Tchaiwan začaly létat kdysi zakázané přímé linky z Hongkongu, funguje i přímá pošta.

Prezident Ma ale v poslední době nemá velkou podporu, údajně právě proto, že je velmi pročínský. Odhaduje se, že kvůli němu strana Kuomintang nevyhraje v příštích volbách.

Taiwan - poloha

Kateřina Procházková, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme