Ze zrušeného baru v horažďovickém zámku bude loutkové divadlo

Místo baru loutkové divadlo. Přesně to mají v plánu Horažďovice. Ve městě je činný loutkový soubor a mají tady i bohatou kolekci loutek. Zatím ale stále chybí adekvátní zázemí a na loutková představení chodí děti do kina. Nové divadlo mát být přímo pod muzeem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výstava Říše loutek ukazuje na 150 loutek

Výstava Říše loutek ukazuje na 150 loutek | Foto: Pavel Sedláček

„Od devadesátých let tady byl bar, ten skončil v srpnu minulého roku a vyvstala otázka, co s tím prostorem dál,“ vysvětluje vedoucí horažďovického muzea Jan Šašek, jak se přišlo na nápad loutkového divadla s expozicí.

Divadlo ale nebude sloužit pouze loutkám. „Pódium by mělo být uděláno víceúčelově tak, aby se tady daly dělat i jiné akce,“ dodává pan Šašek s tím, že kapacita divadla bude okolo stovky diváků.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o přestavbě baru na loutkové divadlo zjišťovala v Horažďovicích Jitka Englová

Prostor bývalého baru je velký a členitý, takže nabízí i další využití. „Jednu místnost bychom rádi věnovali interaktivní expozici národopisu, nahoře máme interaktivní řemeslnou dílnu, kde si lidé můžou vyzkoušet, jak se tkalo, předlo, práci se dřevem a tak dál,“ zve návštěvníky vedoucí muzea.

Další místnost už bude patřit loutkařům. „Jedny dveře by měly být prosklené, nahoře na stropě by měla být točna, kde by byly zavěšené loutky. Návštěvníci by si měli zatočit klikou a loutky by se měly objevovat jako na orloji,“ láká Jan Šašek.

Další část loutek pak bude umístěná v jiných prostorách ve vitrínách.

Město vlastní osmdesát loutek

O exponáty v muzeu nouze nebude. „Město Horažďovice je majitelem unikátní kolekce marionet, které slouží k loutkovému divadlu a tyto loutky jsou uskladněné v prostorách, kde nejsou přístupné veřejnosti, takže se jimi rádi pochlubíme,“ potvrzuje starosta Karel Zrůbek.

„Loutek máme asi 80. Jsou to veliké loutky, které jsou třeba po kolena. Jsou i více než metr velké. Je tam Dlouhý, Široký, Bystrozraký. Je tam krásná loutka kostlivce, vodníka. Prostě všechny možné pohádkové bytosti,“ dodává Jan Šašek.

Plzeňské Muzeum loutek nabízí na 300 loutek i možnost zahrát si divadlo

Číst článek

Marionety jsou současnosti v místním kině, kde také zatím loutkaři pravidelně hrají. Nové zázemí uvítají oni i diváci. „V kině je to trošku zastaralé, tak by to bylo určitě hezké, dětem se to bude líbit,“ těší se na nové divadlo s expozicí i mladá maminka Tereza Pollaková.

Náklady na rekonstrukci se odhadují na 12 milionů korun a jestli vše půjde podle plánu, mělo by být hotovo v červnu příštího roku.

Jitka Englová, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme