Na české straně Malše vzniká ochrana obce rakouského Leopoldschlagu před velkou vodou

Hraniční řeka Malše už v budoucnu nebude ohrožovat hornorakouskou obec Leopoldschlag. Místní se pustili do logisticky náročné operace rozšíření koryta. Na rakouské straně ale nebylo dost místa, a tak se řeka při velké vodě bude vylévat na české území. Je to největší přeshraniční projekt svého druhu, který se na českých řekách kdy budoval.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

U Malše vzniká suchý poldr | Foto: Martin Pokorný

Je to největší přeshraniční projekt svého druhu, který se na českých řekách kdy budoval.

Starosta hornorakouského Leopoldschlagu Hubert Koller ukazuje místa, která zalila rozvodněná Malše v roce 2002. Voda natekla do několika obytných domů, zaplavila sportoviště, truhlářství, autoservis a čistírnu odpaních vod

„Tady to začíná, vybíhá to takhle šikmo do louky až na šířku 35 metrův délce jednoho kilometru. A tady vznikne retenční prostor pro stoletou vodu.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Výstavbu suchého poldru sledoval reportér Martin Pokorný

„Materiál odvážíme po provizorní cestě přes pole do tři kilometry vzdáleného Mardetschlagu. Na to tu máme několik těžkých nákladních aut. I kdyby tu ležel půl metr sněhu, tak by se klidně dalo pracovat, ta auta to zvládnou,“ vysvětluje starosta Koller.

Přeshraniční projekt muselo posoudit i Povodí Vltavy. Jiří Baloun ze závodu Horní Vltava říká, že současné řešení je nejvýhodnější.

„Nazýváme to berma, kdy je vlastní koryto řeky a vedle je poměrně široký snížený prostor, kudy protéká voda jen za povodně.“

Spěch kvůli perlorodce

Odvoz 70 tisíc kubíků zeminy a nalámané skály musí skončit v červnu. Na horním toku Malše žije perlorodka říční, která v létě potřebuje klid.

Kvůli perlorodce musí bagry i nákladní auta dávat pozor, aby hlína nepadala do vody.

„Máme tu 2 měřící místa. Jedno nad mostem, druhé po proudu až za staveništěm. Neustále se tam měří zakalení vody a kyselost,“ říká starosta Leopoldschlagu Hubert Koller. Veškerá povolení si musel vyřídit i na české straně sám.

Práce se odehrávají na české straně, na území obce Dolní Dvořiště.

Odbagrování kilometrového pásu o šířce 35 metrů zaplatí obec Leopoldschlag za přispění Rakouské vlády a především Evropské dotace. Rozpočet přesahuje 1,5 milionu eur.


Zvětšit mapu

Martin Pokorný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme