Z Česka míří denně na Ukrajinu několik balíků pomoci. Hlavně potravin a léků

Na Ukrajinu, kde pokračují protivládní demonstrace, se z České republiky denně odveze i 12 balíků pomoci. Protestujícím tam lidé posílají hlavně jídlo, zdravotnické potřeby nebo spacáky a deky. Pomáhají jak Češi, tak Ukrajinci, kterých u nás žije přes 200 tisíc. Tento týden se otevře také oficiální české sbírkové konto.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jak žijí demonstranti v Národním Ukrajinském domě | Foto: Filip Jandourek

Sbírku teplého oblečení už museli organizátoři kvůli obrovskému zájmu pozastavit. Zájemci sbírkové místo v pražské Opletalově ulici totiž doslova zasypali. V Kyjevě a dalších městech už navíc nejsou teplé bundy nebo čepice a rukavice tolik potřeba.

Denně se tam ale vozí z Česka spací pytle, deky, autolékárničky nebo drogérie.

„Tady je celý seznam: anestetika, nějaké vitamíny, různé chirurgické věci, masti, přípravky na dezinfekci rukou, zubní kartáčky a tak dále,“ vyjmenovává Galina Andrejceva, Ukrajinka dlouhodobě žijící v Česku, která sbírku pro protivládní demonstranty organizuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

O českou pomoc Ukrajincům se zajímala redaktorka Veronika Hlaváčová

Z potravin lidé přinášejí hlavně konzervy nebo instantní jídlo. Všechno rozvážejí nejrůznější dopravci denně na několik míst na Ukrajině.

„Nemůžeme celou pomoc naložit do velkého auta a poslat na Ukrajinu, protože to tam nedojde, to je jasná věc. Prostě Poláci nás několikrát vrátili z hranic, tak to posíláme po menších částech. Třeba takových těch velkých tašek pošleme 12 a posíláme to skoro každý den,“ říká Andrejceva.

Několik tašek s jídlem vezl do Kyjeva nedávno i teolog Olech Zajnulin, který žije v Česku přes 15 let. Na místech demonstrací podle něj chybí také neprůstřelné vesty a přilby.

„Potkal jsem tam třeba chirurga, který mi ukazoval přilbu svého dědečka z druhé světové války. Ta přilba nebyla z války nikde postřelená. Ale teď byla poťukaná střelami, gumovými projektily, železným šrotem. A ten chirurg nosí vestu s červeným křížem – střílejí speciálně na zdravotnický personál,“ líčí teolog své nedávné zážitky z Kyjeva.

Peníze na pomoc Ukrajině uvolnila třeba organizace Člověk v tísni. Půl milionu korun se využije na lékařskou nebo právní pomoc.

Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme