V sanitkách v Ústeckém kraji budou dál jezdit lékaři i v nočních hodinách

V posádce všech sanitek v Ústeckém kraji zůstanou i nadále lékaři. Od 1. března je původně měli v noci nahrazovat záchranáři. O úpravě se uvažovalo kvůli nižšímu počtu přesčasových hodin, které mohou lékaři nově odsloužit. Nakonec se ale povedlo situaci vyřešit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zásah záchranářů při simulovaném výbuchu - nakládání pacienta do sanitky | Foto: Karel Chlumec

„V tuto chvíli můžeme říct, že se nenaplnily černé scénáře. Jsme velmi rádi, že se podaří udržet stávající stav, to znamená, že v žádné oblasti Ústeckého kraje nedojde k jakémukoliv omezení pokrytí posádkami rychlé záchranné služby,“ potvrdila mluvčí Krajského úřadu Ústeckého kraje Magdalena Hanáčková.

Na scénář se záchranáři podle ní ale ještě může dojít. „Sice se v tuto chvíli podařilo sehnat dostatek lékařů, většinou na hlavní pracovní poměr, jinde ovšem pouze na dohody a může se stát, že v průběhu času se třeba někde situace zase zhorší. Ale o tom bychom včas informovali,“ dodala mluvčí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti zjišťoval redaktor Jan Beneš

Lidem se přitom navrhované úsporné opatření vůbec nezamlouvalo. Jejich obavy se snažil mírnit i hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček z KSČM.

„Záchranáři ve vozech jsou opravdu profíci, jsou to lidé maximálně na úrovni. Samozřejmě jedna věc je lékař, druhá věc je záchranář, ale myslím si, že ti lidé umí, a když někam jedou, tak je opravdu záruka, že poskytnou pomoc, jak by měla být poskytnuta. Ten lékař se tam pak dostává, když je tam něco specializovaného,“ vysvětloval.

Jako jeden z prvních se proti opatření, kdy měli zásadní úbytek povolených přesčasových hodin a nedostatek lékařů vyřešit v nočních hodinách záchranáři, ozval starosta Podbořan na Lounsku Radek Reindl z ODS.

„My tady máme hlavní silnici Karlovy Vary – Praha, a to je úsek velmi častých dopravních nehod, nedávno třeba převrácený autobus. Ale hlavně Podbořansko z bývalého okresu Louny je svou rozlohou největší území a pro nás je nemyslitelné, aby tady nebylo pokrytí sanitkou. Protože do žatecké nemocnice je to třeba z Blatna nebo ze Stebna 45 až 50 km,“ namítal.

Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme