V sanitkách v Ústeckém kraji budou dál jezdit lékaři i v nočních hodinách

V posádce všech sanitek v Ústeckém kraji zůstanou i nadále lékaři. Od 1. března je původně měli v noci nahrazovat záchranáři. O úpravě se uvažovalo kvůli nižšímu počtu přesčasových hodin, které mohou lékaři nově odsloužit. Nakonec se ale povedlo situaci vyřešit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zásah záchranářů při simulovaném výbuchu - nakládání pacienta do sanitky | Foto: Karel Chlumec

„V tuto chvíli můžeme říct, že se nenaplnily černé scénáře. Jsme velmi rádi, že se podaří udržet stávající stav, to znamená, že v žádné oblasti Ústeckého kraje nedojde k jakémukoliv omezení pokrytí posádkami rychlé záchranné služby,“ potvrdila mluvčí Krajského úřadu Ústeckého kraje Magdalena Hanáčková.

Na scénář se záchranáři podle ní ale ještě může dojít. „Sice se v tuto chvíli podařilo sehnat dostatek lékařů, většinou na hlavní pracovní poměr, jinde ovšem pouze na dohody a může se stát, že v průběhu času se třeba někde situace zase zhorší. Ale o tom bychom včas informovali,“ dodala mluvčí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti zjišťoval redaktor Jan Beneš

Lidem se přitom navrhované úsporné opatření vůbec nezamlouvalo. Jejich obavy se snažil mírnit i hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček z KSČM.

„Záchranáři ve vozech jsou opravdu profíci, jsou to lidé maximálně na úrovni. Samozřejmě jedna věc je lékař, druhá věc je záchranář, ale myslím si, že ti lidé umí, a když někam jedou, tak je opravdu záruka, že poskytnou pomoc, jak by měla být poskytnuta. Ten lékař se tam pak dostává, když je tam něco specializovaného,“ vysvětloval.

Jako jeden z prvních se proti opatření, kdy měli zásadní úbytek povolených přesčasových hodin a nedostatek lékařů vyřešit v nočních hodinách záchranáři, ozval starosta Podbořan na Lounsku Radek Reindl z ODS.

„My tady máme hlavní silnici Karlovy Vary – Praha, a to je úsek velmi častých dopravních nehod, nedávno třeba převrácený autobus. Ale hlavně Podbořansko z bývalého okresu Louny je svou rozlohou největší území a pro nás je nemyslitelné, aby tady nebylo pokrytí sanitkou. Protože do žatecké nemocnice je to třeba z Blatna nebo ze Stebna 45 až 50 km,“ namítal.

Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme