Maďary trápí chřipka, úřady vyhlásily celostátní epidemii

V Maďarsku řádí chřipka. Celostátní epidemii včera vyhlásilo tamní národní epidemiologické centrum. Podle informací od tamních zdravotnických zařízení a maďarských lékařů počet nakažených chřipkou prudce roste. V Česku je situace klidná.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nemoc, lék, prášky, chřipka, nachlazení (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Jen v týdnu mezi 3. a 9. únorem vyhledalo lékařskou pomoc přes 17 tisíc pacientů. Oproti předchozímu týdnu to byl nárůst o 20 procent.

Nejhůř jsou na tom obyvatelé hlavního města Budapešti a žup Pest a Györ, Moson a Sopron - tam je nemocných nejvíc.

Přehrát

00:00 / 00:00

O chřipkové epidemii v Maďarsku mluvila Tea Parkanová

Nejvíce postiženou skupinu tvoří lidé od 15 do 34 let. Třeba ale v západomaďarské župě Veszprém je přes 70 procent pacientů mladších 15 let.

V Česku je situace klidná

Podle Státního zdravotního ústavu má chřipková sezona v České republice letos zpoždění, ani lékaři zatím nezaznamenali větší výskyt chřipkových onemocnění.

Předseda České vakcinologické společnosti Roman Prymula ale nepředpokládá, že by letošní epidemie v České republice měla být nějak dramatická.

„Jednak ten vyvolávající virus H1N1 už tady byl opakovaně v posledních letech, to znamená, populace je na něj adaptována. Nedá se vyloučit, že v průběhu sezony vznikne nějaká mutace, která by byla méně známá pro náš imunitní systém, ale v tuto chvíli pro to nic nesvědčí.“

Podle Romana Prymuly hraje při šíření chřipky velkou roli počasí, ve velkých mrazech jsme totiž častěji v uzavřených místnostech a to samozřejmě přenosu nákazy nahrává.

mkp, Tea Veseláková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme