Červený Kostelec přijde o dvě historické budovy. A některým místním se to nelíbí

Město Červený Kostelec povolilo demolici dvou budov v centru města. Ty jsou součástí chátrajícího průmyslového areálu Tepna a místo nich by časem mohl vyrůst supermarket. Někteří místní ovšem s demolicí nesouhlasí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demolice správní budovy staré sklárny v Novém Sedle na Sokolovsku | Foto: Zdeněk Trnka | Zdroj: Český rozhlas

„Červený Kostelec nemá mnoho klasických historických památek. Proto si myslíme, že by si o to více měl vážit všech zajímavých budov, které spoluvytvářejí jeho identitu,“ říká Jan Kafka, který je jedním z kritiků demolice.

Ta je výsledkem dlouholetého chátrání areálu Tepna, který momentálně vlastní firma Textonia, demolicí postiženou část pak společnost Lidl.

Přehrát

00:00 / 00:00

O možné demolici dvou budov v Červeném Kostelci mluvil Václav Plecháček

Přesto si Jan Kafka myslí, že zodpovědnost má i samotné město.

„Které se příliš nesnaží stav těchto domů a jejich záchranu nějak podpořit. Naopak spíše podporuje jejich demolici a soukromým investorům jde v tomto směru špatným příkladem.“

Městský úřad s kritikou nesouhlasí

S tím ale nesouhlasí tajemník městského úřadu v Červeném Kostelci Petr Fišer. Podle něj stavební úřad demolici nemohl odmítnout:

„Nejedná se o objekt, který by byl ve vlastnictví města. Je to objekt, který je ve vlastnictví Lidlu. Společnost si podala žádost, kterou doložila dokumentací k demolici stavby, a doložila to i příslušnými vyjádřeními. Takže stavební úřad žádost posoudil a nenašel důvod, který by tomu zabránil.“

Osmitisícové město přitom podobná rozhodnutí mohou potkat i v příštích letech. Areál totiž dál chátrá a město marně jedná s vlastníkem o jeho odkoupení.

„Obrátili jsme se na ně, aby nám zpracovali nabídku, za jakých podmínek jsou schopni nám areál nabídnout. To, myslím, už budou dva roky. Zhruba před půl rokem jsme měli znovu jednání, kdy jsme druhou stranu požádali, aby nám udělali nabídku, za jakých podmínek to jsou schopni převést. Konkrétně kupní cenu. Zatím jsme ji nedostali.“

Společnost Textonia se k problému nevyjádřila.

Město má přitom vypracovanou studii, podle které by demolice celého areálu stála 50 milionů korun. A to je téměř třetina ročního rozpočtu.


Zvětšit mapu

Václav Plecháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme