Společnost Lenovo výrazně zvýšila svůj zisk. Díky chytrým telefonům

Celosvětový prodej čínské společnosti Lenovo prudce roste. Ve třetím fiskálním čtvrtletí dokázala společnost vydělat skoro o 30 procent víc než ve stejném období předchozího roku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čínský výrobce počítačů Lenovo (ilustrační foto) | Zdroj: ČTK

Výdělek společnosti byl větší, než čekali analytici. Jejich odhady zůstaly hodně za aktuálními výsledky, které firma zveřejnila. Společnost Lenovo zvýšila čistý zisk od října do prosince na 265 milionů dolarů ze zhruba 205 milionů.

Podle analytiků se dokázala vyrovnat s výpadky prodejů na trhu osobních počítačů. Celkový prodej totiž podle odhadů společnosti IDC v tomto roce klesne o více než 10 procent. Čínská firma proto vsadila na jiný segment - chytré telefony. A jak se zdá, udělala dobře. Právě díky prodejům smartphonů se zisk Lenova meziročně výrazně zvýšil.

Přehrát

00:00 / 00:00

O expanzi společnosti Lenovo mluvil Jan Beneš

Na trhu chytrých telefonů patřilo společnosti ke konci loňského roku třetí místo. Prodej smartphonů jí meziročně stoupl zhruba o 80 procent. Podle průzkumu analytické firmy Gartner zůstal jedničkou jihokorejský Samsung následovaný americkým Applem.

Dobývání dalších pozic může pokračovat

Podle odborníků by mohl podíl Lenova na světovém trhu chytrých telefonů v příštích letech ještě vzrůst. Firma expanduje i na trhu tabletů a serverů.

Přitom nebude chtít pustit místo světové jedničky ve výrobě osobních počítačů. Minulý měsíc se firma dohodla s Googlem na odkoupení jeho teprve nedávno získaného výrobce mobilních telefonů Motorola Mobility.

Lenovo za akvizici zaplatí téměř 3 miliardy dolarů. Jen pár dní předtím oznámila převzetí divize serverů od IBM za více než 2 miliardy dolarů. Tím Lenovo potvrzuje, že má chuť nadále posilovat v těchto segmentech.

Získání Motoroly je pro čínskou společnost velká příležitost, jak se uplatnit na světovém i americkém trhu smartphonů.

Právě Spojené státy jsou pro výrobce velkým lákadlem. V prodejích tam v současnosti vévodí domácí Apple, dvojkou je Samsung. Konkurence ale stále přibývá. Podle analytiků se zřejmě budou jednotlivé tržní podíly firem postupně vyrovnávat a boj o první příčky přiostří.

Společnost Lenovo vyřešila spor tablet nebo ultrabook hybridem. Obojí je možné, stačí jen překlopit displej | Foto: Klára Stejskalová

mkp, Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme