Majiteli Ostravice hrozí další pokuta, pokud do konce února nestihne údržbu

Kdysi nejluxusnější obchodní dům v Ostravě, prvorepubliková Ostravica-Textilia, stále čeká na novou provizorní střechu. Do konce února ji musí zajistit vlastník chátrající Ostravice - firma Amadeus Real. Pokud to nestihne, ostravský magistát hrozí další vysokou pokutou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Ostravě odstartovala petiční akce za záchranu tří historických budov, mezi které patří i bývalý módní dům Ostravica-Textilia v centru města. | Foto: ČTK

„Stav Ostravice je čím dál tím horší. Jediné , co se do této chvíle změnilo je, že zazdili okna. A to je vše,“ říká Lukáš Černohorský, jeden z těch, kteří bojují za záchranu chátrající Ostravice-Textilie.

Většina budov je obehnaná speciální sítí. „Ano, mají to nařízeno, protože když se podíváte nahoru, tak věž začíná vlastně opadávat, ta omítka,“ ukazuje Černohorský.

Přehrát

00:00 / 00:00

Majiteli chátrající Ostravice-Textilie se krátí lhůta na nutnou údržbu, podrobnosti natáčela redaktorka Kateřina Daňková

„Prozatím k havárii nedošlo, ale může to být otázka okamžiku a souhry okolností,“
varuje památkář Michal Zezula.

Přimět vlastníka, aby se o domy náležitě postaral, se už několik let nedaří. Město teď vyčkává, jestli dokončí alespoň takzvané záchovné práce.

„Jedná se například o zajištění střech, o odvod dešťových vod a také o statická zajištění některých svislých konstrukcí,“ vypočítává mluvčí magistrátu Andrea Vojkovská.

Pokud developer něco z toho nesplní, může s ním podle mluvčí město zahájit správní řízení. Prozatím mají ale svázané ruce. Milionovou pokutu už majiteli jednou udělili, jenže tu vloni zrušil krajský úřad. Podle ministerstva kultury nezákonně.

„Proto vrátil kraji věc k novému odvolacímu řízení. My nyní čekáme, jak rozhodně kraj, a samozřejmě na kontrolu záchovných prací,“ dodává Vojkovská.

Zatím se ovšem nezdá, že by měli co kontrolovat. „Je tam v tuto chvíli natažená pouze fólie, do budovy zatéká. Myslím si, že by tady dělníci museli pracovat nonstop,“ říká Lukáš Černohorský.

Na domech se zatím nic neděje a opakovaně se nedaří sehnat ani vyjádření majitele, mluvčí je v zahraničí a pověřený právník už pro firmu nepracuje. Naposled v médiích tvrdil, že nic nezanedbal.

Kateřina Daňková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme