Unikátní olomoucká výstava představuje gotické madony sedící či stojící na lvu

Arcidiecézní muzeum Olomouc dnes otevírá jednu z nejvýznamnějších letošních výstav nazvanou Gotické Madony na lvu. Návštěvníci uvidí vůbec poprvé pohromadě sochy, na kterých Panna Marie s Ježíškem stojí či sedí na lvu. Exponáty se do Olomouce sjely z celé Evropy. Výstava je podle pracovníků muzea světovou premiérou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvýznamnější mezinárodní výstavní projekt starého umění letošního roku s názvem Gotické Madony představilo Arcidiecézní muzeum v Olomouci | Foto: ČTK

Gotické Madony na lvu je nejdůležitější letošní výstava v olomouckém Arcidiecézním muzeu. Historici umění na ní pracovali čtyři roky. Kurátorka Jana Hrbáčová potvrzuje, že tento počin zatím nemá nejen u nás, ale i ve světě obdoby.

„Je to skutečně poprvé, kdy je výstava věnována čistě jenom madonám na lvu,“ uvedla s tím, že soustřeďuje sochy z celkem pěti evropských zemích a odborníci, umělci a veřejnost si je budou moci prohlédnout vůbec poprvé pohromadě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Unikátní výstavu nazvanou Gotické madony na lvu představila Radka Kvasničková

Na výstavě je 15 soch a jeden deskový obraz Madony z Veveří, který do Olomouce zapůjčila Pražská Národní galerie. A odkud jsou další exponáty?

„Pocházejí z Francie, Německa, Polska, Rakouska a České republiky,“ odpověděla Jana Hrbáčová.

Téma madon na lvu bylo donedávna pro české dějiny umění téměř neznámým pojmem.

Středověká symbolika

„Protože madony na lvu se zobrazovaly jenom ve 13. a 14. století a záhy byli lvi vystřídáni známějšími motivy půlměsíce nebo hada pod nohama Panny Marie,“ připomněla kurátorka.

Připomněla také, že středověký symbol lva zobrazuje jednak ďábla, nad kterým Kristus vítězí, a jednak je odkazem na trůn krále Šalamouna zdobeného lvy.

Výstava se v červnu přesune do Rakouska, bude ale trochu jiná. Některé exponáty budou nahrazeny jinými, převážně z Rakouska.

Výstava je spojena také s objevem. Během její přípravy totiž odborníci rozpoznali v jedné ze soch v depozitáři muzea vzácnou památku z Polska.

„Přišli jsme na to, že v depozitáři je uložena slezská sochy Madony z Nisy, která vznikla v 70. letech 14. století a byla dlouho považována za zničenou při 2. světové válce,“ pochlubila se kurátorka Jana Hrbáčová.

Socha pochází z Polska a bude mu vrácena, po dobu výstavy je zapůjčena.

Socha totiž byla v roce 1945 odvezena z Polska v obavě před bombardováním a uložena v kostele v Javorníku. Poté byly její osudy zahaleny tajemstvím.

Vernisáž unikátní výstavy začíná dnes večer. Expozici lze navštívit do 11. května.

Plakát výstavy Gotické madony na lvu | Foto: Muzeum umění Olomouc

Radka Kvasničková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme