Unikátní olomoucká výstava představuje gotické madony sedící či stojící na lvu

Arcidiecézní muzeum Olomouc dnes otevírá jednu z nejvýznamnějších letošních výstav nazvanou Gotické Madony na lvu. Návštěvníci uvidí vůbec poprvé pohromadě sochy, na kterých Panna Marie s Ježíškem stojí či sedí na lvu. Exponáty se do Olomouce sjely z celé Evropy. Výstava je podle pracovníků muzea světovou premiérou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvýznamnější mezinárodní výstavní projekt starého umění letošního roku s názvem Gotické Madony představilo Arcidiecézní muzeum v Olomouci | Zdroj: ČTK

Gotické Madony na lvu je nejdůležitější letošní výstava v olomouckém Arcidiecézním muzeu. Historici umění na ní pracovali čtyři roky. Kurátorka Jana Hrbáčová potvrzuje, že tento počin zatím nemá nejen u nás, ale i ve světě obdoby.

„Je to skutečně poprvé, kdy je výstava věnována čistě jenom madonám na lvu,“ uvedla s tím, že soustřeďuje sochy z celkem pěti evropských zemích a odborníci, umělci a veřejnost si je budou moci prohlédnout vůbec poprvé pohromadě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Unikátní výstavu nazvanou Gotické madony na lvu představila Radka Kvasničková

Na výstavě je 15 soch a jeden deskový obraz Madony z Veveří, který do Olomouce zapůjčila Pražská Národní galerie. A odkud jsou další exponáty?

„Pocházejí z Francie, Německa, Polska, Rakouska a České republiky,“ odpověděla Jana Hrbáčová.

Téma madon na lvu bylo donedávna pro české dějiny umění téměř neznámým pojmem.

Středověká symbolika

„Protože madony na lvu se zobrazovaly jenom ve 13. a 14. století a záhy byli lvi vystřídáni známějšími motivy půlměsíce nebo hada pod nohama Panny Marie,“ připomněla kurátorka.

Připomněla také, že středověký symbol lva zobrazuje jednak ďábla, nad kterým Kristus vítězí, a jednak je odkazem na trůn krále Šalamouna zdobeného lvy.

Výstava se v červnu přesune do Rakouska, bude ale trochu jiná. Některé exponáty budou nahrazeny jinými, převážně z Rakouska.

Výstava je spojena také s objevem. Během její přípravy totiž odborníci rozpoznali v jedné ze soch v depozitáři muzea vzácnou památku z Polska.

„Přišli jsme na to, že v depozitáři je uložena slezská sochy Madony z Nisy, která vznikla v 70. letech 14. století a byla dlouho považována za zničenou při 2. světové válce,“ pochlubila se kurátorka Jana Hrbáčová.

Socha pochází z Polska a bude mu vrácena, po dobu výstavy je zapůjčena.

Socha totiž byla v roce 1945 odvezena z Polska v obavě před bombardováním a uložena v kostele v Javorníku. Poté byly její osudy zahaleny tajemstvím.

Vernisáž unikátní výstavy začíná dnes večer. Expozici lze navštívit do 11. května.

Plakát výstavy Gotické madony na lvu | Foto: Muzeum umění Olomouc

Radka Kvasničková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme