Předseda Senátu profesory jmenovat nebude, poslanci novelu odmítli

Poslanci zamítli novelu vysokoškolského zákona předchozí vlády Jiřího Rusnoka, která chtěla přenést prezidentovu pravomoc jmenovat profesory na předsedu Senátu. Proti zákonu hlasovalo 91 poslanců, návrh naopak podpořilo 27 členů dolní komory.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tisková konference prezidenta Miloše Zemana a premiéra Jiřího Rusnoka na Pražském hradě | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Podle kritiků navrhované změny by měl nejvyšší akademické hodnostáře i dál jmenovat „nadstranický prezident“, nikoli zástupce konkrétní politické strany v čele Senátu.

Na jmenování čeká přes osmdesát kandidátů na tento titul. Ministr školství za ČSSD Marcel Chládek tak nemůže řešení situace dlouho odkládat.

„Budu muset jednat s panem prezidentem o dalším postupu. Poté budu jednat s rektory vysokých škol. Musíme tu situaci vyřešit,“ uvedl Chládek s tím, že s rektory se sejde v pátek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak může vyřešit spor o jmenování profesorů, nastínil ministr školství Marcel Chládek

Za zdržení jmenování profesorů podle ministra Chládka nemůže prezident Zeman. Vina podle něj leží na straně exministra školství Dalibora Štyse.

„Víc jak půl roku tam ležely návrhy na profesury a byly podány na Hrad až 21. ledna tohoto roku,“ vysvětlil Chládek.

Podle ministra školství existují čtyři varianty, jak problém se jmenováním profesorů vyřešit. Pravomoc může zůstat v rukou prezidenta, profesory by také mohl jmenovat předseda Senátu. Ve hře je ale i ministr školství nebo by kompetence připadla vysokým školám.

Spor o jmenování profesorů

Rektorům vysokých škol také vadily některé body novely a ohradili se i proti chybějící diskusi. Pravomoci jmenovat profesory se prezident Miloš Zeman vzdal loni.

V květnu se dostal do sporu s literárním historikem a pedagogem Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy Martinem C. Putnou.

Zeman ho profesorem jmenovat odmítl, což vzbudilo nevoli v akademické obci, která se za Putnu postavila. Martin C. Putna se nakonec profesorem stal, dekret mu ale předal ministr školství Petr Fiala.

Věra Pfeifferová, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme