Společnost NWR měla loni obří provozní ztrátu, její akcie prudce klesají

Loňský rok nebyl pro některé energetické společnosti vůbec dobrý. Část z nich se potýkala s poklesem cen komodit na burze. Právě tento faktor přispěl k tomu, že těžařská firma NWR spadla loni do provozní ztráty, která dosáhla 10 milionů eur. Akcie společnosti od rána na pražské burze výrazně klesají a podle analytiků jsou na historickém dnu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Horníci v dolech OKD | Foto: OKD, a. s.

Vedení NWR i analytici uvádějí jako jeden z hlavní důvodů pokles cen uhlí.

Středem celého byznysu je zejména koksovatelné uhlí. Jeho cena spadla na 98 eur za tunu ze zhruba 125 eur, což je rozdíl více než 20 procent. Klesly i ceny elektrárenského uhlí, a to téměř o čtvrtinu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výsledky hospodaření společnosti NWR podrobně rozebral redaktor Jan Beneš

Pokles cen uhlí není ale jediným důvodem, proč se společnosti loni nedařilo, říká analytik J&T Banky Bohumil Trampota.

„Dalším důvodem poklesu je nižší objem prodaného koksovatelného uhlí, který je asi o 16 procent nižší než o rok před tím. Pokud se podíváme na provozní náklady, tak za minulý rok byly průměrné náklady na vytěženou tunu 78 euro, v roce 2012 to bylo 71.“

Ve zprávě, kterou zveřejnila NWR, je ještě další velmi důležitý údaj, na který upozorňuje analytik Bohumil Trampota. Společnost totiž ke konci loňského roku snížila vytěžitelné zásoby v českých dolech ze 183 milionů tun uhlí na zhruba 64 milionů tun. Při zachování tempa těžby to vychází na sedm let.

Jedná se přitom o ekonomicky vytěžitelné zásoby. Když budou ceny uhlí nízké, tak se zásoby sníží, a naopak když hodnota poroste, zvýší se i objem vytěžitelných zásob, protože firmě se to za lepších tržních podmínek vyplatí.

NWR se loni propadla do čisté ztráty 970 milionů eur | Foto: ČTK

Podnik má obrovský dluh a objem hotovosti za poslední dva roky výrazně klesl. Podle analytika společnosti Cyrrus Marka Hatlapatky je proto nevyhnutelné, aby společnost zvýšila kapitál.

„V praxi to bude znamenat, že je nutné snížit dluh tím, že věřitelé akceptují nějakou formu ztráty, odepsáním dluhu nebo jeho přeměnou na akcie, a následně budou vydány nové akcie, které posílí vlastní kapitál společnosti. Pokud tohle se podaří, tak by se formě měly snížit úrokové náklady,“ vysvětluje Hatlapatka.

Další nutná podmínka je také to, aby ceny uhlí na světových trzích dále neklesaly, a naopak začaly růst.

Nový plán životnosti dolů už nezahrnuje provoz Dolu Paskov po roce 2014, o kterém se dříve hodně mluvilo. Vedení firmy už před několika měsíci řeklo, že koncem příští roku plánuje jeho provoz ukončit.

Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme