Rusko podpořilo případnou prezidentskou kandidaturu egyptského ministra obrany

Ruský prezident Vladimir Putin podpořil případnou kandidaturu šéfa egyptské armády na prezidenta. S Abdalem Fattáhem Sísím jednal v Moskvě hlavně o zbrojních dodávkách. Egyptský maršál Putinovu podporu nekomentoval. Zatím ještě oficiálně neoznámil, že se bude o prezidentský úřad ucházet. Jedná se o vůbec první cestu egyptského polního maršála a ministra obrany do zahraničí od loňského svržení islamistického prezidenta Muhammada Mursího.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Egyptský generál Abdal Fatah Sísí (archivní foto) | Foto: ČTK/AP

Ruský prezident Vladimír Putin ocenil generálovo rozhodnutí vzít na sebe odpovědnost za osud země a dodal, že se těší na budoucí spolupráci. Podle vedoucího Centra pro studium blízkého východu Metropolitní univerzity Břetislava Turečka byla Sísího kandidatura jasná už dříve.

„Před asi dvěma týdny vedení vojenského režimu v Egyptě doporučilo, aby Sísí kandidoval na prezidenta. Minulý týden do kuvajtských novin unikla informace, že generál bude kandidovat, byť to pak jeho mluvčí popře,“ říká Tureček a pokračuje:

„Náznaky jsou zcela jasné, i když oficiálně svou kandidaturu nezveřejnil. Putin Sísímu řekl: Vím, že jste se rozhodl kandidovat. Kdyby to nebyla pravda, tak by to takto neříkal.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Setkání generála Sísího s Vladimirem Putinem komentoval na Radiožurnálu vedoucí Centra pro studium blízkého východu Metropolitní univerzity Břetislav Tureček

Egyptská delegace v Moskvě projednala dodávky zbraní za dvě miliardy dolarů, které Rusku vyplatí Saudská Arábie a Spojené arabské emiráty, dozvěděl se egyptský tisk.

Káhira má podle těchto zdrojů zájem o ruské systémy protiletecké obrany, bojové vrtulníky, stíhačky Mig-29 aprotitankové komplexy. Zbraně by měly do Egypta dorazit ve dvou fázích - první už do poloviny letošního roku.

Břetislav Tureček míní, že egyptská návštěva v Moskvě nemusí nutně souviset jen s hledáním podpory pro Sísího kandidaturu.

„Spíš jde o částečné přesměrování egyptské orientace, jaké jsme mohli vidět už minulý rok poté, co vojenské vedení svrhlo demokraticky zvoleného prezidenta Mursího,“ vysvětluje.

Vztahy Egypta a USA po armádním puči ochladly, oproti tomu přicházely iniciativy z Ruska. „Vysoká ruská delegace byla vloni v Káhiře. Právě Rusové mohou dodávat Egyptu zbraně, teď se jedná o kontraktu za dvě miliardy dolarů,“ doplňuje odborník na Blízký Východ.

Egyptský ministr obrany generál Sísí se v Moskvě setkal s ruským prezidentem Putinem. 13. 2. 2014 | Foto: Reuters

Sísí má pro svou prezidentskou kandidaturu podporu velké části Egypťanů. Stejně tak má ale generál, který loni v létě sesadil prezidenta Muhammada Mursího, i celou řadu odpůrců. Sjednocujícím kandidátem se proto stát nemůže.Břetislav Tureček však odhaduje jeho šance jako velmi vysoké.

„Muslimské bratrstvo, vítěz všech voleb z posledních dvou let, bylo novým režimem postaveno mimo zákon. Liberální opozice je roztříštěná. On sám je velmi populární u té části veřejnosti, které vadila rostoucí moc Muslimského bratrstva,“ popisuje a uzavírá:

„Sísí nemá jednoznačného protikandidáta. Pokud zvítězí, dosavadní režim, který se dostal k moci velmi problematicky, bude moci argumentovat, že má nyní demokraticky zvoleného prezidenta.“

Martin Dorazín, Veronika Sedláčková, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme