Ministr kultury chce podporovat zahraniční filmovou tvorbu v Česku, štáby oživí turismus

Ministr kultury Daniel Herman podpoří návrat zahraničních filmařů do Česka. Potvrdil to dnes, kdy také představil tým svých nejbližších spolupracovníků. Podle Hermana zahraniční filmové štáby oživí turistický ruch.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér uvedl do funkce další ministry. Na snímku ministr kultury Daniel Herman | Zdroj: ČTK

„Podívejme se na konkrétní příklad. Díky filmu Milenci v Praze, love story jihokorejského studenta, vstoupily jihokorejské aerolinky na náš trh. To získalo takovou popularitu v Jižní Koreji, že turistický ruch začal výrazně houstnout a návštěvníci z Jižní Koreje a okolních zemí začali navštěvovat místa, kde se film natáčel.“

Herman dnes také představil tým svých nejbližších spolupracovníků. První náměstkyní ministra se stala Kateřina Kalistová, nominovaná ČSSD. Šéfem poradců se stane bývalý ministr kultury Jaromír Talíř. V poradním sboru stane i prezidentský kandidát Vladimír Franz, o kterém se mluvilo jako o možném náměstkovi.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nové roli - poradce ministerstva kultury – mluvil ve vysílání Radiožurnálu hudební skladatel a vysokoškolský pedagog Vladimír Franz

Kateřina Kalistová působila v minulosti mimo jiné ve štábu zlínského festivalu filmů pro děti a mládež. Dětem se bude věnovat i ve své nové funkci:

„Můžeme se bavit o zákonu o provozování rozhlasového a televizního vysílání a o označování pořadů pro děti, který byl v koaliční smlouvě. Těch oblastí je celá řada, ale já za prioritní považuji spolupráci, která se plánuje s ministerstvem školství.“

Vladimír Franz se chce věnovat především živému umění. Domnívá se, že jako poradce bude mít větší manévrovací prostor, než kdyby striktně zastával stanovisko ministerstva.

Daniel Herman
- narodil se 28.4.1963 v Č. Budějovicích,
- poslanec za KDU-ČSL,
- vedl Ústav pro studium totalitních režimů (2010-2013),
- mluvčí České biskupské konference (1996-2005),
- sekretář Miloslava Vlka,
- v r. 1989 vysvěcen na kněze.

„Já mám víceméně prostor proto, abych získával co nejvíc informací a tvořil si tak názor, který bych společně s názorovou pluralitou předestřel panu ministrovi, abych se mohl dobře rozhodnout. Vše je o konsenzu,“ říká Franz.

Rád by společně s ministrem Hermanem a ministerstvem financí mluvil o zákonu o mecenášství nebo donátorství.

„Jde o sponzorování kultury z odpisu daní. Mají to po celé Evropě, ve Spojených státech i Mexiku. Zodpovědnost za kulturu nemusí nést jenom výhradně stát, je to i v rukou mecenášů. Aby tu kultura nebyla jakýmsi věcným břemenem, nebo jak si někteří lidé myslí, že je to jakási nezávazná zábava za dělnické peníze, ale aby to byla důstojná součást národního života,“ domnívá se Franz.

Tomáš Pilát, Veronika Sedláčková, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme