Cestovatel Miroslav Zikmund dostal čestný doktorát zlínské univerzity

Cestovatel, spisovatel a dokumentarista Miroslav Zikmund je ode dneška čestným doktorem Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Vysoká škola mu titul doctor honoris causa udělila za jeho přínos pro rozvoj vědomostí o světě a za pevné postoje proti normalizaci. Slavnostní akt byl zároveň oslavou jeho zítřejších pětadevadesátých narozenin.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čerstvý doctor honoris causa Miroslav Zikmund | Foto: Roman Verner

Čerstvý pětadevadesátník má neustále skvělou paměť a energii. Udělení doktorátu řadí ke třem největším událostem svého života.

„První byl nocleh na Cheopsově pyramidě, druhým výbuch sopky, kterou jsme křtili v Kongu, a třetí je tato úžasná pocta, o které se mi nikdy ani nesnilo,“ svěřil se Miroslav Zikmund.

Přehrát

00:00 / 00:00

Udílení čestného doktorátu Miroslavu Zikmundovi přihlížel reportér Roman Verner

Zavzpomínal také na první vyznamenání, které v životě dostal.

„Na úpatí Kilimandžára nám dva černoši, vedoucí výpravy, upletli z kilimandžárských protěží slavnostní věnce,“ prozradil.

Slavný cestovatel pak připomněl i svého celoživotního kolegu Jiřího Hanzelku s tím, že tento titul s ním bude symbolicky sdílet.

Miroslav Zikmund s rektorem Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně Petrem Sáhou | Foto: Roman Verner

V laudáciu rektora Petra Sáhy nechyběl výčet všech cest slavné dvojice H+Z, připomenutí otevřeného odporu proti sovětské okupaci i následné období nuceného mlčení a zákazu cest.

Miroslav Zikmund společně s Jiřím Hanzelkou navštívili přes 80 zemí, napsali dvacítku knih, natočili kolem 150 krátkých a čtyři celovečerní filmy a ve světě proslavili bývalé Československo i vozy Tatra. Po srpnové okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968, kterou oba cestovatelé odsoudili, jim komunisté zakázali cestovat i publikovat.

Rektor zároveň upozornil, že doktoráty jen tak neplýtvají. Pro univerzitu a Zlín je však podle něj Miroslav Zikmund nejlepším kandidátem.

„Svým životním příběhem ukázal, kam to jde dotáhnout, když se chce. Jeho vůle je tak úžasná a to, co dokázal, je inspirací nejenom pro studenty, ale i pro nás. My vždycky chceme někoho, kdo má globální rozsah, a on ten globální rozsah zcela určitě má,“ vyzdvihl Sáha.

Miroslav Zikmund se tak připojil k předsedovi Evropské komise José Manuelovi Barrosovi, architektce Evě Jiříčné a manželce Tomáše Bati Sonje Baťově.

Miroslavu Zikmundovi je 95 let. S Jiřím Hanzelkou procestovali kus světa

Číst článek

Martin Hromádka, Roman Verner Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme