Valentýn není jen svátkem konzumu. Muzeum srdcí v Bruselu kypí originalitou

Čím potěšit partnerku nebo partnera na dnešní svátek svatého Valentýna? Hlavní roli by měla určitě hrát romantika. A co může být romantičtější, než srdce, tedy symbol lásky? V Bruselu mají srdcí celé muzeum. Jeho návštěva tak může být třeba pro příští rok originálním valentýnským dárkem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muzeum srdcí Bruselu: Pohlednice z 19. století, Anglie | Foto: Muzeum srdcí Brusel

Proč je vlastně symbolem lásky zrovna srdce?

Prapůvod této tradice je náboženský, ale jak říká Linda Wullusová, „když jste zamilovaní, tak to přece cítíte v srdci“.

Takže důvodů je mnohem více. V bruselském Muzeu jsou srdcí desítky a desítky. Většina z nich jsou dary z lásky - třeba maminkám, ale hlavně dívkám a manželkám.

Přehrát

00:00 / 00:00

Do Muzea srdcí v Bruselu se byl v rámci oslav svátku zamilovaných podívat i Ondřej Houska

„Toto srdce dal námořník své milé, když odjížděl na dalekou zámořskou plavbu. Doufal, že na něj jeho dívka počká,“ popisuje Linda Wullusová. A počkala?

„Doufám, že ano. Přece jen to byl námořník a jestli o něm neměla dlouho žádné zprávy, třeba si vzala někoho jiného.“

V Muzeu srdcí si lidé také uvědomí, že svatý Valentýn rozhodně není americký svátek, jak se může zdát dnes. Vše pochází od jedné staré legendy, podle které Valentýn ve starověkém Římě i přes císařův zákaz tajně oddával zamilované vojáky. Kvůli tomu byl odsouzen k trestu smrti. To je samozřejmě jen pověst, ale je z ní jasné, že valentýnský svátek je velmi starý.

„Na začátku 19. století pošta v Anglii doručila 60 tisíc valentýnských pohlednic. Od poloviny 19. století se pak rozšířily poštovní známky, jejich cena klesla a pohledy si mohla dovolit posílat spousta lidí. Díky tomu se tento zvyk skutečně velmi rozšířil,“ vysvětluje Wullusová.

Podle ní určitě stojí za to svatého Valentýna slavit. „Je to přece svátek v rámci rodiny nebo mezi milenci. A něco takového si oslavu zaslouží,“ uzavírá. Pokud tedy chcete oslavit svatého Valentýna mimo různé komerční běsnění, Muzeum srdcí je ideálním místem.

Muzeum srdcí Bruselu: Náramek z 19. století, Anglie | Foto: Muzeum srdcí Brusel

Ondřej Houska, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme