Mladistvý z Nového Boru půjde za mačetový útok do vězení na čtyři a půl roku

Krajský soud v Liberci dnes zpřísnil trest mladistvému muži, který se v roce 2011 podílel na takzvaném mačetovém útoku v Novém Boru. Po útoku zůstali v baru tři zranění. Tento incident odstartoval sérii protestů pro nepřizpůsobivým na severu Čech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pachatelé mačetového útoku z Nového Boru dostali tresty. Na snímku odsouzený Jakub Žiga | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

Liberecká soudkyně Eva Drahotová původně odsoudila mladistvého za těžké ublížení na zdraví na tři roky nepodmíněně. Více než pětiletý trest mu vzhledem k věku nehrozil.

Podle vrchního soudu se ale stejně jako ostatní čtyři obžalovaní dopustil pokusu o vraždu. Všichni do baru šli ozbrojení a s úmyslem mačetami zaútočit.

„Proto bylo nutné to posoudit nově jako kolektivní odpovědnost,“ vysvětlila soudkyně Drahotová.

Mačetový útok v Novém Boru
Dnes odsouzený mladistvý se podle obžaloby ještě s jedním mladíkem přišel do baru Pivní pomoc v Novém Boru zahrát na automatech. Poté, co vyhráli několik stokorun a chtěli výhru proplatit, po nich žena vyžadovala předložení občanských průkazů a mladíci ji začali vulgárně urážet. Hosté se servírky zastali a dvojici vyvedli, jeden host prý také jednoho z hochů - toho, jehož případ dnes soud projednával - udeřil. Dva mladíci se krátce poté do baru vrátili s posilou a hosty bez varování napadli mačetou, tyčí, kopy a údery.

Mladík se vzdal práva na odvolání, přestože považuje rozsudek za nespravedlivý. „Nic takového jsem neudělal a nezasloužím si ten trest,“ řekl po rozsudku.

Pokud se neodvolá sociální odbor městského úřadu v České Lípě, který chrání práva mladistvých, nebo probační a mediační služba, rozsudek bude pravomocný.

Do jednoho měsíce by pak měl teď osmnáctiletý muž z Nového Boru nastoupit do věznice pro mladistvé.

Čtyři z pěti útočníků jsou už pravomocně odsouzeni za pokus o vraždu a těžké ublížení na zdraví, dostali tresty od pěti let do 17,5 roku vězení.

Útok mužů ozbrojených mačetami spustil před třemi lety sérii protestů proti nepřizpůsobivým. Začaly v Novém Boru a pokračovaly několik měsíců ve Šluknovském výběžku.

Ivana Bernáthová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme