V Indii se rodí nový stát, jeho vznik provázejí bitky v parlamentu a protesty v ulicích

V Indii vzniká nový stát a jeho zrod doprovází bouřlivé protesty, stávka i bitky v parlamentu. Během několika týdnů, možná i dnů, se 29. státem indické federace stane Telangana. Tento týden měli o zákonu, který vznik nového státu zajistí, hlasovat poslanci, zasedání parlamentu se ale zvrhlo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V indickém státě Andhra Pradesh, z něhož se má nový stát vydělit, se sešli jak zastánci nového státu, tak i odpůrci.JPG | Foto: Reuters

Jeden z poslanců, kteří patří k odpůrcům nového státu, nastříkal v parlamentu pepřový sprej. Následovala bitka mezi zákonodárci a vše vyvrcholilo tím, když jeden z odpůrců zrodu nového státu ulomil řečnický mikrofon. Několik zákonodárců museli odvést na ošetření.

V samotném státě Andhra Pradesh, z něhož se má nový stát vydělit, dnes protesty trvaly celý den. Odpůrci rozdělení státu vstoupili do stávky a na ulicích Hyderabadu lidé demonstrovali, hořely i pneumatiky.

Přehrát

00:00 / 00:00

O novém indickém státě informoval redaktor Jaromír Marek

Obyvatelé oblasti Telangana požadovali samostatný svazový stát už v 60. letech, tehdy si násilné protesty vyžádaly 400 životů.

Za vznikem nového státu stojí národnostní otázka, v území budoucího státu se mluví odlišným jazykem. V pozadí stojí pocit, že oblasti, které se hodlají vydělit, jsou ekonomicky zanedbávané.

V novém státě bude žít 35 milionů obyvatel. Spadat pod něj bude i město Hyderabad, které je významným sídlem IT a farmaceutických firem.


Místo, kde vznikne nový stát Telangana

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme