Obyvatelé Soči, kteří kvůli hrám přišli o bydlení, nakonec neprotestovali

Lidé, kteří kvůli konání zimních olympijských her v Soči přišli o střechu nad hlavou, se dnes chystali protestovat. Plánovanou akci ale nakonec neuskutečnili. Vymezený prostor pro demonstrace proto zatím nebyl využit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Olympijský park v Soči | Zdroj: Reuters

Organizátor protestu řekl, že se podařilo najít kompromis s místními úřady, které problémy nespokojených obyvatel dlouho přehlížely.

Jde především o lidi, kteří kvůli olympijským hrám, výstavbě hotelů a sportovišť přišli o střechu nad hlavou a dlouhodobě marně prosí úřady o odškodnění a nebo adekvátní náhradu.

„Od koho jiného máme žádat pomoc než od státu? Sami se na nohy nepostavíme. Doufáme, že nám vláda pomůže,“ svěřila se žena, které olympijské hry obrazně řečeno vzaly dům.

Přehrát

00:00 / 00:00

Olympijské hry v Soči a protesty tamních obyvatel byly tématem pro zpravodaje ČRo v Soči Petra Vavroušku

Kvůli olympijským hrám se v Soči muselo přestěhovat zhruba 2,5 tisíce rodin. Polovina z nich bydlela na místě, kde dnes stojí všechny stadiony na pobřeží. Někteří bydleli desítky let v domcích u pláže a najednou se museli přestěhovat do bytů 2 plus 1 ve městě.

Vůči olympijským hrám ale většinou hořkost necítí. „Moje neštěstí je jen moje. Ano, kvůli olympijským hrám jsem přišla o dům, ale i tak jsem hrdá na svou zemi, že jsme v Soči ohromili celý svět,“ přiznala paní, která teď čeká na odškodnění.

Zatím nikdo nedemonstroval

Protestní zónu v Soči tak zatím nikdo nevyužívá. Ruské úřady ji takticky vymezily zhruba 15 kilometrů od města. Demonstrovat na místě, kam nedorazí veřejnost ani novináři, je neefektivní a navíc platí, že všechny protesty stále musí schválit policie a radnice.

Oficiálně zatím není nahlášen žádný, trvale si ale stěžují obyvatelé jedné vesničky v horách, kteří přišli kvůli zimním hrám o vodu – výkopové práce jim narušily studny a nemají co pít.

Lidé v další osadě se pak nemůžou dostat ke svým domům, protože jim z bezpečnostních důvodů uzavřeli jedinou příjezdovou cestu. Rusové si ale dobře pohlídají, aby hry v Soči nebyly žádnými demonstracemi narušeny.

Petr Vavrouška, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme