Česko asi nevyčerpá evropské dotace na modernizaci železnic, tvrdí NKÚ

Česká republika zatím vyčerpala jen asi třetinu z evropských dotací na modernizaci železnic. Evropská komise schválila jen desetinu peněz na projekty. Nejvyšší kontrolní úřad proto upozorňuje, že se všechny prostředky zřejmě vyčerpat nestihnou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlakové koleje | Foto: Jana Šustová | Zdroj: Český rozhlas

„Ministerstvo tento trend kontrolorům vysvětlilo jen obecně, když argumentovalo zdržením v přípravě velkých projektů,“ uvedla mluvčí Nejvyššího kontrolního úřadu Olga Málková.

Na rozvoj vlakové dopravy může Česká republika získat skoro 400 milionů eur.

Nejvyšší kontrolní úřad také zjistil, že ministerstvo dopravy a Správa železniční dopravní cesty rozhodují o dotacích neprůhledně. K některým změnám například chyběly dodatky ve smlouvách.

„Například při elektrizaci trati Zábřeh – Šumperk proplatila Správa železniční dopravní cesty jen na základě pokynů správce stavby, tedy bez platných smluv, práce za více než 15 milionů korun,“ přiblížila Málková.

Některé veřejné zakázky na dodatečné stavební práce zadala Správa železniční dopravní cesty podle kontrolorů až poté, co už byly tyto práce hotové. Jindy zase ministerstvo zpochybnilo podklady pro projekty, ale pak na jejich základě stejně rozhodlo.

Vysokorychlostní koridory v Česku - průběh výstavby | Foto: ČTK

Petra Hosenseidlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme