Firmy v Česku stále platí faktury se zpožděním, ukazují nová měření

Platební morálka firem v České republice se stále zhoršuje. Náznaky oživení ekonomiky se na rychlosti, s jakou hradí faktury dodavatelů, zatím pozitivně neprojevily. Dokládají to hned dvě na sobě nezávislá měření.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peníze (ilustrační foto) | Foto: Ladislav Bába

Podle výzkumu společnosti Investiční aukce mezi více než pěti tisíci podniky s obratem mezi jedním a sto miliony korun celkem 45 procent společností neplatí včas faktury.

Tím porušují zákonnou povinnost. Jejich jednání se přitom dotýká dalších téměř 70 procent dodavatelů, kteří tak nedostávají včas zaplaceno za své služby. K podobným výsledkům došel i průzkum společnosti ČSOB Faktoring.

„V roce 2012 se průměrná návratnost pohybovala okolo 75 dní, za rok 2013 to bylo 76 dní. Může se zdát, že jeden den není tolik, ale je potřeba vzít v úvahu, že v celé ekonomice se jedná o řády miliard, které někde zůstávají a k těm, kterým patří, dorazí o něco později,“ říká předseda představenstva společnosti Tomáš Morávek.

Podle nově účinné úpravy v občanském zákoníku mají společnosti povinnost zaplatit pohledávky do 30 dnů ode dne doručení faktury, pokud se strany smluvně nedomluví jinak. Nařízení vlády stanoví sankci za pozdní placení faktur ve výši repo sazby stanovené centrální bankou a zvýšené o 8 procent. Tu může dodavatel vymáhat soudně.

Situace se ale výrazně liší podle jednotlivých oborů. „Velice špatná je ve stavebnictví. Dlouhodobě víme, že se platí poměrně pozdě nebo s dlouhým prodlením ve zdravotnictví. Je ovšem otázka, nakolik tady hovořit o nějaké špatné platební morálce, protože tam se jedná o dlouhodobě predikovatelný jev,“ popisuje Morávek a pokračuje:

„Odběratelé ve zdravotnictví – nemocnice, zdravotnická zařízení – platí pozdě, protože je zřejmě v oboru systémově nedostatek finančních prostředků, naopak je tam poměrně velká jistota, že pohledávky nakonec zaplaceny budou, což se o stavebnictví jednoznačně říci nedá.“

Ve zdravotnictví je průměrné zdržení proti dojednané splatnosti 37 dnů. Naopak nejlepší platební morálka je v automobilovém průmyslu. Tam se průměrné prodlení proti dojednané době splatnosti drželo na pouhých třech dnech.

Přesto ale Česká republika dlouhodobě patří v Evropě k lepšímu průměru. Lépe jsou na tom Němci nebo Rakušané, horší platební morálka je v Itálii, ve Španělsku a na východě Evropy.

Jitka Hanžlová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme