Soud začal řešit případ mrtvé ženy z Komorní Lhotky, která vypila metanol

Starší manželé z Českotešínska vyráběli podle policie pančovaný alkohol šest let. Na výrobnu se přišlo až po smrti mladé ženy. Případ dnes začal rozplétat frýdecko-místecký soud, obviněných je šest lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Starší manželský pár je souzený za nelegální výrobu alhokolu, která vyústila ve smrt mladé ženy | Zdroj: ČTK

Jedovatá směs s etiketou tuzemák zabila osmadvacetiletou ženu v září 2012 z Komorní Lhotky na Frýdecko-Místecku a málem připravila o zrak jejího otce. Žena měla tehdy devítiletého syna.

Výrobna v rodinném domě manželů měla fungovat šest let. „Tak dlouho chodil se džbánem pro líh, až se ucho utrhlo. Věděl, že je z černých zdrojů, musel předpokládat, že líh je závadný,“ řekl státní zástupce Alois Dlouhý.

Přehrát

00:00 / 00:00

O soudu v případu metanolové kauzy ve Frýdku-Místku mluvila reportérka Andrea Čánová

Hlavní výrobce dnes odmítl vypovídat. Při výslechu na policii ale řekl, že poslední dodávka se mu zdála divná, líh páchl a štípal na jazyku. Přesto z ní vyrobil 20 lahví rumu.

Ty dvě desítky lahví pak manželka výrobce odvezla jednomu jejich známému.

Čtyři z nich muž předal svému bratrovi, otci a sestře, která se pak metanolem otrávila.

„Když zjistil, co se stalo, začal zametat stopy. Zásoby lihu ukryl v zahradní chatce, kde je našla policie,“ dodal státní zástupce.

Strýc zemřelé ženy u soudu řekl, že žádný trest není dostatečný. Rodina řeší hlavně zdraví přiotráveného dědečka, který má zápal plic a bojuje o život.

"Tak dlouho se chodí se džbánem pro líh, až se ucho utrhne," řekl státní zástupce Alois Dlouhý | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

Soud řeší nejen vinu za úmrtí mladé ženy, ale také výrobu a distribuci lihu, při níž vznikla škoda 800 000 korun.

„Obžalovaný dodavatel lihu odmítl vypovídat. Neznáme tak původ lihu, ze kterého další muž vyrobil nebezpečný alkohol. Propojení se zlínským případem neznáme. Proto tento případ řešíme samostatně,“ vysvětlil státní zástupce.

Nevypovídají ani další obvinění. Manželka hlavního výrobce se ale snažila v dřívějších výpovědích policii přesvědčit, že se na trestné činnosti svého muže vůbec nepodílela.

Metanolová aféra začala předloni 3. září a vyžádala si pět desítek životů. Lidé obvinění v hlavní větvi kauzy z nich mají podle obžaloby na svědomí 38. Ve vazbě zůstávají tři hlavní obvinění. Všem hrozí 12 až 20 let i výjimečný trest včetně doživotí.

Výrobě nelegálního alkoholu se pár začal věnovat poté, co muž musel zavřít obchod, který provozoval. Na úřadě práce pak nemohl sehnat nové místo.

Síť malých obchodníků s černým lihem byla základem celé metanové kauzy. Kdyby nebyla tak rozvinutá, smrtící směs by se nemohla dostat do oběhu v takové míře.

Soudní líčení je naplánované do pátku, zatím ale není jasné, kdy by mohl padnout rozsudek.

Otravy metylalkoholem | Foto: Český rozhlas

Jana Jeckelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme