Sklad Amazonu v Brně se nakonec možná postaví, město chce dál jednat

Distribuční centrum amerického internetového obchodu Amazon v Brně možná bude. A to i přesto, že brněnští zastupitelé investici v pátek odmítli. Developer CTP Invest chce stavbu ve městě udržet, protože projekt už je z velké části přichystaný. Náměstek primátora Oliver Pospíšil z ČSSD chce CTP oslovit ještě tento týden. Město bude podle něj dál jednat a pokusí se najít shodu na podmínkách stavby.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký internetový obchod Amazon plánuje v Dobrovízi u Prahy postavit nové distribuční centrum. Na snímku ze 14. listopadu je objekt, který je již v provozu a těsně sousedí s bytovou výstavbou v obci | Zdroj: ČTK

Přestože v pátek byl ředitel firmy CTP Remon Vos, která má distribuční centrum stavět, přístupem Brna velmi rozčarovaný, a dokonce tvrdil, že celý projekt je mrtvý, nyní firma obrací.

Na stavbu totiž už má prakticky hotovou projektovou dokumentaci, a ukončit diskusi by prý byla škoda. Se zástupci města tak hodlá dále jednat, ale zdůrazňuje, že na tahu je právě brněnská radnice.

„Nevíme přesně, jak probíhá to zákulisní vyjednávání, pochopitelně pokud chce někdo investovat, tak si může klást nějaké podmínky. Ale ty podmínky by neměly být nějaké ultimativní, protože potřebuje druhou stranu, aby mu vyšla vstříc,“ vysvětluje Petr Bánovský z analytické společnosti Cyrrus.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak se vyvíjí situace kolem stavby skladu firmy Amazon, zjišťoval reportér Tomáš Jelen

„Pokud se to razantní stanovisko nějakým způsobem pozměnilo, je to dobře, protože tam ještě je pro prostor pro vyjednávání s Brnem a komunálními politiky v Brně,“ doplňuje Bánovský.

Páteční rozhodnutí, respektive nerozhodnutí brněnského zastupitelstva včera kriticky komentoval prezident republiky Miloš Zeman. Dnes postup brněnských zastupitelů kritizoval primátor za ČSSD Roman Onderka.

„Firma CTP avizovala, že není schopna ručit za povinnosti někoho jiného, v tomto případě státu, potažmo ŘSD. Že pokud město jen pronajme, ale není schopno prodat pozemky této firmě, tak ona nemůže ručit za případný úvěr a nemůže vlastně začít stavět. A nemůže si tak požádat ani o stavební povolení, které bylo podmínkou vybudování exitu na D1, a to byla podmínka pro to, aby město prodalo pozemky,“ řekl.

Signál i pro další investory

Město chce developera k dalšímu jednání vyzvat ještě tento týden. Pokud by se nakonec stejně nedohodli a z plánu postavit distribuční centrum v Brně sešlo, nepřijde město jen o tisíce pracovních míst.

„Co se týče dalších investorů, kteří by chtěli na jihu Brna začít něco budovat a stavět, pro ně by to znamenalo negativní signál, že kdyby taktéž potřebovali ten sjezd z dálnice taktéž, tak pokud nebude vyhověno Amazonu, nebude vyhověno i jim,“ doplňuje analytik Petr Bánovský.

Téměř jisté už ale teď je, že Amazon nesplní svůj největší cíl - dostavět sklad před letošními Vánoci a stihnout tak hlavní sezónu internetového nakupování.

Amazon | Foto: Český rozhlas

Vlasta Gajdošíková, Simona Bartošová, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme