Sáblíkové má k obhajobě zlata pomoci svérázná postava z Nizozemska

Rychlobruslařské soutěže v olympijské hale Adler se podle předpokladů zatím mění v jedno velké galapředstavení reprezentantů Nizozemska. Do středečního závodu žen na pět kilometrů, ve kterém bude Martina Sáblíková obhajovat zlato z Vancouveru, zasáhnou hned tři zástupkyně ze země tulipánů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Martina Sáblíková soupeří se soupeřkami a s časem během olympijského závodu na 3000 metrů | Zdroj: ČTK

Porazit je má pomoci Sáblíkové paradoxně Holanďan Bert van der Tuuk.

„Ruské a holandské kombinézy jsou vynikající a de facto stejné. Ty české jsou velmi podobné těm z Vancouveru. Změny jsme dělali hlavně u Martiny Sáblíkové, která nemá ráda moc umělé materiály. Na tom jsme s Martinou pracovali,“ říká Bert.

Přehrát

00:00 / 00:00

Sáblíkové má k obhajobě zlata pomoci svérázná postava z Nizozemska

Ten patří mezi svérázné postavy ze zákulisí olympijských soutěží na rychlobruslařském oválu Adler, na jehož schopnosti spoléhá celá řada největších hvězd. Sto čtyřicet lidí v jeho dvou továrnách totiž šije kombinézy pro všechny evropské reprezentace s výjimkou Německa.

S týmem Sáblíkové Berta ale navíc pojí velmi silné pouto stvrzené dlouholetým přátelstvím s trenérem Petrem Novákem.

„Martina za mnou přijela poprvé s Petrem, když jí bylo snad čtrnáct let. Tehdy u vás rychlobruslení nikomu nic neříkalo. Pomáhali jsme Petrovi, bydleli v našem domě a nyní jsem rád, že to mělo všechno smysl. Jsem pyšný, že Martina jezdí v našich kombinézách,“ říká Bert, který působí trochu jako chameleon.

Sáblíková je před závodem nervózní, trenér Petr Novák se chystá po svém

Číst článek

Žije v nizozemském Assenu, kamarádí se s Čechy i Poláky a po Adler Aréně se prochází v olympijské mikině ruské reprezentace. Ne snad, že by doslova platilo kam vítr tam plášť, ale jeho případnými klienty mohou být všichni vzájemní soupeři. A tak vycházet se všemi je přece jen základem dobrého byznysu.

„Kombinéza je pro úspěch v rychlobruslení důležitá, každý si to uvědomuje a jednání se všemi partnery je tak vysoce seriózní. Každý detail rozhoduje. Rychlobruslení je taková formule 1 zimních sportů,“ nezapře Bert vášeň a zaujetí pro to, co jej živí.

Rozhoduje kvalita sportovce

V tomto duchu také skupuje kombinézy zámořské konkurence a testuje je třeba i ve větrném tunelu, tak aby pomohl svým klientům sebemenším detailem k jakékoli setině sekundy v jejich prospěch. Na otázku, zda ve středečním boji o zlato bude fandit Sáblíkové nebo zástupkyním své domoviny, ale přímo neodpověděl.

„To se mě neptejte. Podívejte, vždycky je stejně nakonec rozhodujícím faktorem úspěchu kvalita sportovce. Mám daleko k tomu, abych přeceňoval svoji práci. Můžu ale říct, že kombinéza Martiny je skvělá. Je to opravdu tak a i ona tomu věří,“ dodal Bert.

To, že na dráze stále ještě rozhoduje kvalita závodníka, by měla už ve středu potvrdit Martina Sáblíková.

Zimní olympijské hry Soči 2014 - grafický profil sportovní disciplíny rychlobruslení | Foto: ČTK

Michal Jurman, Petr Hašek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme